Jdi na obsah Jdi na menu

Otec v živote muža

19. 3. 2007
Existuje jedna múdrosť: žiaden muž sa nestane mužom, pokiaľ mu otec nepovie, že sa ním stal! To znamená, že keď je vám okolo 30-40 rokov, príde ten muž, ktorého si vážite a milujete a túžite po jeho láske – položí vám ruku okolo ramien a povie: „Vieš, už si muž a nemusíš robiť bláznivé veci a púšťať sa do bitiek, aby si si ubránil svoju mužskú česť. Nemusíš nič dokazovať: Ty si muž a ja ťa mám rád!“

Možno, že ste mali príležitosť vidieť film Mŕtvy muž prichádza (réžia Tim Robbins, hrajú Susana Sarandon, Sean Penn...) príbeh jednej rehoľnej sestry Helen a mladého muža menom Róbert, ktorý je odsúdený na smrť. Táto rehoľná sestra si všimla, ako sa tento mladý muž snaží získať dôveru jedného z dozorcov. Róbert nikdy nemal skutočného otca. Nemal naplnený jeden z najsilnejších zážitkov v živote človeka, ktorý tkvie vo vedomí, že jeho otec ne na neho hrdí.
Mnoho mužov v akomkoľvek veku dychtí po uznaní a láske ostatných mužov – túži po citovom pute so svojím otcom. Keď im chýba a nedostávajú ho, chýba im uznanie a sú hlboko zranení. Následkom môže byť napr. popieranie bolesti, neuveriteľne dokážu riskovať, pracujú do úmoru, alkohol... Aj keď to Synovské zranenie nemusí byť zdrojom všetkých mužských problémov – hraje v živote muža podstatnú úlohu.
Boh totiž stvoril vo vnútri každého chlapca (aj dievčaťa) základnú potrebu citového vzťahu k otcovi. Pri čítaní Biblie môžeme nájsť mnohé texty o tejto tematike. Ale najhlbšie rozprávanie sa nachádza v príbehu o Jakubovi a Ezauovi. O dvoch bratoch – dvojčatách, z ktorých prví vyšiel z lona svojej matky Ezau, jemu právom patrilo otcovské požehnanie. Ale Jakub bol ochotný oklamať nielen Ezaua, ale podviesť aj vlastného otca Izáka, aby toto otcovo požehnanie a uznanie získal. Ďalší príbeh o Absolónovi, ktorý bol odvrhnutý vlastným otcom Dávidom, a ktorý zúfalo túžil po otcovskom uznaní, že bol ochotný radšej čeliť smrti, ako žiť s opovrhnutím vlastného otca.
Všetky aspekty vyvíjajúcej sa osobnosti ukazujú potrebu vzťahu s otcom – tu nejde len o citový vzťah ale skôr o blízkosť a prítomnosť. Syn potrebuje vidieť ako otec hlboko miluje jeho matku: umožniť mu získať predstavu o tom, čo znamená byť dobrým a milujúcim manželom. Potrebuje otca, ktorý má dôverný vzťah s Bohom: vidieť, že otcovská autorita pochádza z autority Božej.
Prajem, aby všetci mladí muži sa stávali zodpovednými otcami. Prajem im, aby mali pri sebe skutočných otcov – nielen sponzorov, ktorí im ukážu príklad. Prajem slečnám, aby si dokázali vyberať snúbencov, ktorí by neskôr im deťom ukázali túto skutočnú hodnotu otcovstva. A aj jedným aj druhým prajem, aby to, čo ich spája nebola len láska medzi nimi – tá zhrdzavie, ale aj prvom rade láska voči zdroju života – Bohu, ktorá sa bude premietať v medziľudských vzťahoch.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odporučam...

(vlado, 22. 2. 2010 22:29)

www.chlapi.cz alebo spiritualita.sk - O mužskej spiritualite-Stretnutie je určené pre všetkých mužov hľadajúcich svoju vlastnú mužskú spiritualitu. Určite by bolo dobré prečítať si knihu Richarda Rohra „Divý muž“ a ...
www.spiritualita.sk/ -