Jdi na obsah Jdi na menu

Puberta - vstup do veku rozumu

13. 3. 2007

Počul som pred nejakým časom na jednej prednáške skonštatovanie, že puberta je vekom rozumu. Najprv som si myslel, že to bude ironická poznámka jedného nevrelého pedagóga, ktorý chce ukázať svojim študentom, ktorí sa z tohto obdobia ešte nedostali... Veď viete ako to na vysokých školách chodí.

POZNÁTE NIEČO PODOBNÉ?

  • 25. apríl – mám narodky: 15. a dostal som občiansky.
  • 1. máj – Vrátil som sa o jednej v noci. Snažil som sa vkĺznuť potichu domov, ale rodičia ma načapali. A spustili...
  • 6. máj – musel som sa opiť, aby som zabudol na dnešný deň, ktorý som prežil s rodičmi.
  • 12. máj – volal mi Vlado. Hovoril som s rodičmi, že sa chystáme spolu na chatu, to ste mali vidieť.
  • 24. máj – s rodičmi sa to nedá vydržať. Musel som si zafajčiť trávu.
  • 30. máj – rozhodol som sa odísť a osamostatniť sa.

Toto je vek rozumu? Ale to konštatovanie bolo vážne. Dospievajúci konečne začína logicky uvažovať a vidieť logické dôsledky rôznych stanovísk. Túto svoju logiku potom aplikuje nie len na svoje vlastné úvahy, ale aj na argumentácie rodičov, učiteľov, autority. A pod týmto zorným uhlom je považovaný za hádavú osobu. V skutočnosti priam z neho sála tá krásna tendencia, ktorú v sebe objavil – rozvíjať svoje duševné schopnosti. Ak to rodičia nepochopia, môže sa stať, že medzi nimi a ich dospievajúcimi mladými začína vojna – nepriateľstvo. Alebo naspäť sa vráti k svojmu stereotypu a stane sa takou „vitrínkou“ v dome svojich rodičov.

Je to zaujímavé sledovať ako sa mladí stávajú chytrými, priam preľstia aj svojich vlastných rodičov. Táto rozvinutá úroveň myslenia ponúka mladým priestor k vytvoreniu spoločenstiev. A odvážim sa povedať, že tu nejde len o nejaké oblečenie, farby vlasov, štýlu, ale oveľa viac to súvisí s ich názormi, postojmi, t.j. múdro a pre dospelákov tvrdo znejúco s ich intelektuálnymi záležitosťami (veď o akom intelekte môžeme hovoriť pri puberťákoch?). Je prirodzené, že naši puberťáci sa rovnako, ako dospelí cíti príjemne s ľuďmi, ktorí s nimi súhlasia. Preto majú sklon práve so svojimi vrstovníkmi tráviť viac svoj čas.

Ale oni im nedajú odpovede na ich otázky, s ktorými sa musí každý puberťák potrápiť. Keď tomuto zápasu rodičia neporozumejú, stráca sa dialóg, a tak dospievajúceho odsúvajú preč od viery a hodnôt, ktorým ich ako rodičia sami učili.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář