Jdi na obsah Jdi na menu

Puberta zmena postoju k hodnotám a morálke

14. 3. 2007
Pre túto schopnosť je mladý človek postavený pred obrovskú výzvu, totiž preskúmať hodnotový systém, v ktorom on sám bol vychovávaný. Potom sa rozhodnúť, či tieto názory, myšlienky a tendencie stoja za to, aby im zostal verný. Sú to postoje voči svetu, voči ľuďom a osobám, voči náboženstvu. Otázka je tu na mieste: „Či majú moji rodičia pravdu vo svojich názoroch na Boha, morálku a hodnoty?“ Sú to závažné otázky tohto obdobia, s ktorými sa musí každý teenager - mladý človek pobiť. Ak tomuto boju rodičia nepochopia, má to často na dospievajúceho neblahý vplyv. Tak ho odstrkujú od hodnôt, ktorým ho predtým viedli. (Veriaci rodičia tu môžu nájsť odpoveď na svoje časté otázky: „Prečo mladí nemajú záujem o kostol, nevážia si to, čo si oni vážili?“)
Keď teenager kladie otázky rodičom o živote, hodnotách, viere, postojoch, zásadách, múdry rodič víta s radosťou tieto otázky. Snaží sa odpovedať na ne poctivo, NEAUTORITATÍVNE, a povzbudzuje svojho syna či dcéru aby tieto myšlienky skúmal ďalej. Vedie ho, aby ich analyzoval. Hľadal to, čo je múdre a nielen to, čo je ľahšie. Inými slovami, víta príležitosť rozprávať sa s dospievajúcim o týchto témach. Tu chcem podotknúť, že je na škodu, že poniektorí rodičia si nenájdu čas na štúdium pedagogiky a psychológie – a tak nevstúpia do myslenia týchto budúcich tvorcoch našej kultúry.
Na druhej strane, ak rodičia odsudzujú dospievajúceho za to, že sa pýta, (čo sa často stáva) dokonca ho vinia z toho, že ho vôbec napadne pýtať sa na správnosť týchto ich postojov, morálky, viery, dospievajúci je nútený prebrať tie svoje otázky s niekým iným. Tu chcem mladých povzbudiť, aby hľadali odpoveď u niekoho kompetentného. 15-ročný môže byť môj dobrý kamarát, blízky a vnímajúci človek, ba dokonca môj „spovedník“, ale nemá hodnotu pre mňa, aby ma viedol.
To hľadanie je cestou k dospelosti a vedenie k dospelosti... Prajem príjemnú cestu...
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář