Jdi na obsah Jdi na menu

Teenager - kto to je?

13. 3. 2007

Viete, že ešte pred 60-timi rokmi teenageri neexistovali ako samostatná generačná skupina? Slovo teenager sa začalo používať až po druhej svetovej vojne.

Ale od prvých dní, kedy vznikla kultúra teenagerov, až po ich dnešný podobu, zostávajú ich základné témy života rovnaké: Nezávislosť a vlastná identita. Všimli ste si to vo svojom okolí: títo mladí ľudia neúnavne hľadajú svoju vlastnú identitu a zároveň sa snažia presadiť svoju nezávislosť na rodičoch – autorite. Žiadna z týchto myšlienok nezaznieva tak hlasno ako v dnešnej dobe medzi mladými ľuďmi.

Predtým mladí pomáhali rodičom okolo statku alebo na poli. Starali sa o svojich mladších súrodencov, dokonca pracovali v továrňach – robili to, čo od nich rodičia vyžadovali. Boli skrátka súčasťou svojej pôvodnej rodiny a robili to, čo sa od nich vyžadovalo. Dospievajúci chalan bol dieťaťom, pokiaľ sa neoženil. Dievčina bola dieťaťom, pokiaľ sa nevydala. Až potom sa z dieťaťa stal dospelý-á. Neexistovala žiadna oddelená kultúra teenagerov, ktorou by každý prešiel na ceste od detstva do dospelosti.

Čo sa stalo, že sa to všetko zmenilo? Príchodom komunizmu počet pracovných príležitostí sa zúžil, ktoré obsadili otcovia a matky, a títo dospievajúci pracovníci boli odstavený na „vedľajšiu koľaj“. Dostáva sa im mnoho času, ktoré je potrebné využiť. Ale ako?

Uvedomujúc, že to už nie sú chlapci a dievčatá, ale taktiež ešte nie sú to ani muži a ženy, Nachádzajúc sa v období premien, sú na ceste k dospelosti. Podrobujú všetko skúške, pre čo ich dospelí nemajú radi. Začínajú vytvárať vlastnú kultúru, ktorú rodičia, pedagógovia či cirkevní predstavení začínajú kritizovať a nazývať ako „chôdza po šikmej streche“, z ktorej človek môže veľmi rýchlo spadnúť. Mnohí z psychológov (ukážkový je Dr. Leslie Hohman) poukazujú na nebezpečenstvo, hovoriac že mladí v období dospievania sa nikdy nezamerajú na skutočný úspech, ale na to čo je ľahké a úžasne vzrušujúce.

Naozaj platia v dnešnej dobe pre mladých slová, ktoré povedal na záver filmu Harry Potter IV. (ktorý nestojí za to, aby si ho človek pozrel, okrem tejto vety) riaditeľ Dumbledore Harrymu: "prichádza doba, kedy si človek bude musieť vybrať medzi tým, čo je môdre a tým čo je ľahšie."


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář