Jdi na obsah Jdi na menu

Krátke zamyslenia

Příspěvky

Úvaha nad textom Lk 14,12-14

12. 11. 2012

odmena.jpgJežiš prijíma pozvanie do domu jedného popredného farizeja - táto skupina židov boli prívrženci jedného teologického, sociálneho a politického judaizmu. Farizeji zaujímali odstup od okolitého sveta, aby sa vyhli akémukoľvek kontaktu s nečistotou (preto aj Ježišove výčitky, že “čistíte čašu a misu zvonka, ale vnútri sú plné lúpeže a nečistoty”). Farizeji patrili k tým, ktorí sa stavali proti Ježišovi. Aj v tomto prípade pozvanie smeruje k podchyteniu Ježiša v slovách alebo v čine: "oni ho pozorovali". Ježiš, potom, čo uzdraví chorého muža napriek tomu, že je sobota, využíva situáciu,v ktorej sa nachádza a začína vyučovať o pokore a odmene.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Krátke zamyslenia | Komentářů: 0

Úvaha nad textom Lk 13,18-21

7. 11. 2012

rast.jpgEvanjelium nám predkladá to, čo o 2000 rokov neskôr zhrnie Katechizmus Katolíckej cirkvi:“Božie kráľovstvo ... prišlo v osobe Ježiša Krista a tajomne rastie v srdci tých, čo sú do neho včlenení, až kým sa plne neprejaví vo svojom eschatologickom zavŕšení”. To základné zrnko či kvas vkladá Kristus, to je jeho milosť pôsobiaca v našom živote - naše povolanie, posväcujúca a pomáhajúca milosť. Ale na to aby rástlo je potrebné správne zázemie (pôda či to cesto) - naša osoba, spoločenstvo, spolupráca s Božou milosťou (spomeňme si na podobenstvo o rozsievačovi).

 
Celý příspěvek | Rubrika: Krátke zamyslenia | Komentářů: 0

Byť Božou myšlienkou...

5. 11. 2010

Trochu som sa dnes ráno zamýšľal nad skutočnosťou človeka. Stretávam sa s ľuďmi, ktorí majú prázdne životy. Ktorí nevedia, prečo žiť? Ktorí si málo uvedomujú, kým skutočne sú? Čo nevedia, v čom sa skrýva krása života a súčasne zmysel života?
 
Celý příspěvek | Rubrika: Krátke zamyslenia | Komentářů: 1

Pravý pohľad na vzťah...

5. 6. 2010

Na vzťah nemôžeme pozerať ako na cieľ nášho konania. Ak je taký, tak nás zadusí a zničí. Vzťah je popravde vedľajší produkt zdieľanej cesty všetkých tých, ktorí idú spoločne za rovnakým cieľom. Ktorí jedia z toho istého chleba a pijú z toho istého pohára. Ktorí majú rovnaké predstavy a smerovanie v živote.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Krátke zamyslenia | Komentářů: 1

Dary života...

5. 6. 2010

Všimli ste si, že my ľudia nemáme žiadne reálne práva... Nemáme nič, čo by sme museli mať... Nedokážem ani to, aby mi vlasy narástli... Všetko je dar, dokonca nezaslúžený... Vďaka Bohu...
 
Celý příspěvek | Rubrika: Krátke zamyslenia | Komentářů: 0