Jdi na obsah Jdi na menu

ObrazekUž sme si povedali, aké je dôležité formovať svoj život a dávať mu istú podobu, ktorá mi vyhovuje a spôsobuje dobro. Potom cítim, že žijem, a nie len prežívam. Svojím spôsobom vstávam, začínam deň, idem do školy-práce, pripravím jedlo a ukončím deň. Zdravý životný štýl žiada zdravé rituály. Ak na rituály nedáme pozor, zákerne sa medzi ne vkradnú tie nesprávne a nezdravé. Napríklad: keď sa len ponáhľame, raňajky len zhltneme, prichádzame neskoro. Erhart Kästner píše o zaužívaných zvykoch: „Spolu s túžbou spoznať svet je tu vrodená snaha všetko robiť starým spôsobom. V rituáloch sa duša cíti dobre. Sú jej stálym domovom. Hlava túži po novom, srdce však žiada známe veci.“ Zdravé rituály dávajú životu dôveru, istotu, čistotu. Sú jej domovom.
Hovorí sa, že mladý človek chce veľa prežiť a skúsiť. Zaujímavá skutočnosť spočíva v tom, že pritom málo rozmýšľa, a tak málo prežije. Keď sa pýtam mladých: aké boli prázdniny, častá odpoveď je, že super. A čo super prežili. Ta, že nič, alebo nič výnimočného. Poprípade: boli sme tam a tam, boli sme na chate, stanovať. Ale na otázku: čo ste tam robili odpoveď znie: nič výnimočného. A tak vo vytváraní skutočného projektu života by sme chceli pokračovať tým, že dáme do poriadku svoj život, svoje hodnoty.
Ako? Začneme podobenstvom z evanjelia:
A povedal (Ježiš) im aj podobenstvo: „Istému boháčovi prinieslo pole veľkú úrodu. Premýšľal a hovoril si: „Čo budem robiť? Veď nemám kde uložiť svoju úrodu.“ Potom si povedal: „Toto urobím: Zrúcam svoje sýpky a postavím väčšie a tam uložím všetko obilie i ostatný svoj majetok. Potom si poviem: Duša, máš veľké zásoby na mnohé roky. Odpočítaj, jedz, pi a veselo hoduj!“ Ale Boh mu povedal: „Blázon! Ešte tejto noci požiadajú od teba tvoj život a čo si si nahonobil, čie bude?“ Tak je to s tým, kto si hromadí poklady, a pred Bohom nie je bohatý.“ A svojim učeníkom povedal: „Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o život, čo budete jesť, ani o telo, čo si oblečiete“. (Mt 19,16-23).
Súčasťou nášho života sú búrlivé a rýchle situácie, ktoré nie sme schopní často kontrolovať. Tieto opakujúce udalosti sa stávajú našimi zvykmi až natoľko, že sú našou každodennou súčasťou. Dohodnuté schôdzky, stretnutia, školské a domáce povinnosti nasledujú za sebou závratnou rýchlosťou. A my, často podvedomým spôsobom, žijeme a riskujeme svoj život bez toho, aby sme si uvedomili, že tieto skutočnosti podkopávajú korene našej vyváženej osobnosti. To čo je viditeľné je určitý druh únavy a stresu. Zmocňuje sa nás stupňujúca nervozita, ktorá môže vyvrcholiť v psychických i telesných problémoch. Alebo si postupne vybudujeme apatiu voči všetkému.
Namiesto toho, aby sme išli ku koreňu veci a hľadali odpoveď na otázky: prečo našim mladým, či deťom chýbajú základné hodnoty života, viery, schopnosti obetovať sa. Radšej skonštatujeme, že tá osoba, ktorej to chýba je chorá alebo je neschopná: Napríklad, keď rodičia radšej skonštatujú, že moje dieťa je hyperaktívne, namiesto toho aby hľadali riešenie, ako to dieťa skľudniť, upokojiť, dať mu nejaké limity. Nechávajú ho v tomto omyle. Namiesto toho, aby sme sa na situáciu pozreli s pravdou, hľadáme výhovorky. Ochudobňujeme sami seba, pretože by sme mohli prísť na to, že to nie je až také negatívne dokonca je to pozitívne, a s trochou trpezlivosti nájsť jednoduché odpovede s veľkým účinkom, na daný problém.
Myslím si, že táto operácia „Dať do poriadku svoj život“ je mnoho účinnejšia ako akákoľvek terapia. Predtým, ako sa jednoducho skonštatuje, že môj dom v ktorom bývam je odporný, a začnem od základoch prerábať, je potrebné ho očistiť, dať do poriadku, skultúrniť a zútulniť ho. Po tomto upratovaní vyjdú na povrch potrebné práce, ktoré je ešte treba urobiť.
Dom života mladého človeka je nový, ešte len teraz postavený a teda absolútne v poriadku. Ale často je nesprávne usporiadaný, špinavý a neudržiavaný. Je potrebné začať istým jarným upratovaním. Chceme si teraz predstaviť jeden jednoduchý ale účinný spôsob tohto upratovania v duši. Východiskovým bodom je rozpoznanie podstatných potrieb na biologickej úrovni človeka, ktoré musia byť uspokojené, aby umožnili človeku zdravý život. Sú tri základné prvky: spánok, stravovanie a pohyb (šport). Odvážim sa povedať, že mnohí mladí ľudia tieto základné potreby človeka považujú za niečo nepodstatné. Uvidíme prečo?
→ Spánok
Človek môže niekoľko dní žiť bez jedenia, ale ide sa zošalieť ak dlhý čas nespí. V minulosti čas na spánok a čas na bdenie - prácu určovali prírodné rytmy noci a dňa. Život človeka bol riadený svetlom slnka a tmou noci. Dokonca darom od Boha boli dlhé zimné večerné hodiny, ktoré dávali človeku možnosť si oddýchnuť po sezónnej namáhavej práci na poliach a záhradách.
V dnešnej spoločnosti vstupom elektriny a umelého osvetlenia sa zmenili návyky, a to hlavne u dospelých a mladých. Nočný život je súčasťou každodenného života, bez toho, aby sa našiel alternatívny čas pre spánok. Dokážeme do neskorej noci či skorého rána byt na zábavách, diskotékach, rôznych seansách, či pre televízorom, počítačom. Zábava, voľný čas či oddych nahradili spánok.
Istý človek vyjadril myšlienku: „ak máš ľudí rád, poriadne sa vyspi“. Chcel tým naznačiť, že človek, ak chce vybudovať vzťahy na základe trpezlivosti, lásky či pochopenia, nie je toho schopný, ak nie je poriadne oddýchnutý - ak nie je v pohode. Pretože osoba, ktorá nie je oddýchnutá je omnoho výbušnejšia, neschopná citlivo reagovať. A práve z únavy pochádza aj nervozita dnešnej doby.
To neznamená, že je správne, ak človek jeden deň spí tri hodiny a druhý doháňa dvanástimi. Nečudujme sa, že v rodine, kde otec pracuje na zmeny, postupne zavládne „nejaký tichý nepokoj“.
Mat poriadok v čase, znamená byť vyrovnaný.
→ Otázky na zamyslenie
1. Rozmýšľam každý deň aspoň trochu nad mojimi hodnotami?
2. Mám každé ráno istú predstavu o dni, ktorý začínam?
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář