Jdi na obsah Jdi na menu

Ako som spomenul v predchádzajúcom príspevku, jestvujú tri podstatné potreby človeka na biologickej úrovni, ktoré musia byť uspokojené, aby umožnili človeku zdravý život.
Sú to: spánok, stravovanie a pohyb (šport).
O tej prvej, o spánku, sme si už hovorili, teraz chcem hovoriť o ďalších dvoch o stravovaní a pohybe (športe).
Obrazek→ Stravovanie
Aj keď človek vydrží žiť niekoľko dní bez jedenia či pitia, ale predsa to dlho nevydrží. Napriek tomu, že jedenie a pitie patria medzi nutné zložky každodenného života, v dnešnej spoločnosti sa stávajú podriadené sekundárnym potrebám – napríklad chuti alebo móde. Možno sa čudujete, ale je to tak. Koľko mladých dievčat dokáže si zničiť zdravie dokonca život holdovaniu bulímii, lebo chcú byť štíhle ako modelky? Koľko mladých ľudí si ničí život drogami, ich „príjemnou eufóriou? Nadprirodzeným prejedaním, pretože mi chutí...
Život človeka vyžaduje prijímanie potravy, ale vyžaduje si aj správne a dobré stravovanie. Namiesto toho, aby človek stoloval, uspokojuje chúťky. Už nejde o uspokojovanie svojej biologickej potreby, ale uspokojovanie svojich chuťových rozmarov a vrtochov. Koľkokrát je v našich rodinách počuť slová: Toto mám jesť? To čo je? Takéto niečo jesť nebudem? V samotných rodinách sa často učíme jesť iba to, čo mi chutí, namiesto toho, čo slúži nášmu zdraviu a sile. (Prednedávnom som sa pýtal detí, čo majú najradšej, aké jedlá: odpovede boli: buchty na pare, palacinky, pirohy a ďalšie iné sladké jedlá. Viem si predstaviť, čo by povedal doktor na to, ak by sa v rodine varili len tieto chcené jedlá. Ale v mnohých rodinách je to skutočne tak!). Ďalej je tu aj spôsob ako stolujeme. To rýchle „nahádzanie“ jedla do svojho žalúdka, len aby som čím skôr vypadol.
Možno teraz si hovoríte: Čo má to spoločné s duchovným životom, o ktorom tu chceme hovoriť? Na to, aby sme zostrojili autentické pravidlo života musíme mať odvahu odstrániť všetky omyly, ktoré nám spoločnosť, televízia či samotná reklama predstavujú.
Istý človek vyhlásil, že stolovanie je umenie, v ktorom sa treba cvičiť. Viete, ktorý kus nábytku v domácnosti je najdôležitejší pre rodinu. Možno prehlásite, že potrebujeme ich všetky: posteľ, aby sme sa vyspali; stoličku, aby sme si sadli; pohovku, aby sme si oddýchli; skriňu, aby sme mali kde odložiť veci... Ale odvážim sa povedať, že pre rodinu je najdôležitejším kusom stôl. Práve pri stole, jedení sa utužujú vzťahy. Veď, kde inde, ako pri stole sa vie rodina zísť? Každodenná večera, raz do týždňa nedeľný obed, výročné udalosti člena rodiny (narodeniny, meniny, výročia svadby...) vianočné či veľkonočné stolovanie – dávajú možnosť rodine sa stretnúť a porozprávať, vyriešiť problémy, povzbudiť sa i prehĺbiť vzájomné vzťahy. Je ochudobnená tá rodina, ktorá si nenájde spoločný čas stolovania.
Zároveň tu ide aj o budovanie svojej vôle. Aj pri jedení môžeme ukázať akú silnú vôľu máme, keď zjeme to čo nám nechutí, ale je to zdravé. Alebo odmietneme jesť to, čo by sme si v tomto momente dali, ale už sme toho dosť pojedli. Ak sme verní v malom, je veľký predpoklad, že budeme aj vo veľkom.
Obrazek→ Fyzický pohyb a šport
Poslednou z primárnych biologických potrieb je fyzická aktivita. Jedna sa o pohyb, ktorý dá do pohybu a prekysličí celé naše telo. Na vyvážený telesný rozvoj je potrebný pohyb.
Mladý človek dnešnej dobe je „odsúdený“ sedieť hodiny a hodiny v lavici v škole a ďalšie hodiny trávi za televízorom a počítačom bez akéhokoľvek pohybu, ktorým by rozhýbal chrbticu, kríže, ramená a nohy. Alebo venujú sa športu iba preto, aby si formovali telo, ktoré by sa páčilo iným. V súčasnosti sa napĺňajú telocvične, plavárne, fitnes kluby nie kvôli nutnému pohybu, ale istej forme krásy.
Šport a fyzická aktivita, ktoré sú súčasťou pravidiel nášho projektu života sú veľmi ďaleko od týchto foriem hedonizmu. V hedonistickom zmýšľaní ide o hľadanie fyzického zdravia, aby bolo možné vyskúšať všetky ľudské pôžitky (sexuálne, cestovateľské, riskantné a ďalšie). Ide o mýtus večnej mladosti. Vnútri tejto vízie šport je chápaný ako nástroj k získaniu tej telesnej formy, ktorá je nutná na získanie všetkých možností, ktoré mi ľudská konzumná spoločnosť ponúka. V našom projekte ide o starostlivosť o telo, ktoré je súčasťou celého človeka, stvoreného na obraz Boží. Je prítomná myšlienka sv. Pavla v 1 Kor: A neviete, že vaše telo je chrámom Ducha Svätého, ktorý je vo vás, ktorého máte od Boha, a že nepatríte sebe? Draho ste boli kúpení. Oslavujte teda Boha vo svojom tele. (1Kor 6,19-20).
29. decembra 1987 sa sovietsky kozmonaut vrátil z vesmíru na Zem. Zvláštne v tomto prípade je to, že na obežnej dráhe strávil 326 dní - a predsa sa vrátil zdravý. Nie vždy to dopadlo v prípade týchto rekordných vesmírnych ciest tak dobre. Päť rokov pred tým sa vrátili na Zem kozmonauti, ktorí strávili vo vesmíre 211 dní. Trpeli závratmi, zrýchleným pulzom a búšením srdca. Týždeň po pristátí nemohli vôbec chodiť a po 30 dňoch sa ešte stále museli liečiť. Pretrvávalo najmä ochabnuté svalstvo a srdcová slabosť. V stave beztiaže totiž svaly nášho tela ochabujú, lebo nemusia klásť nijaký odpor. Aby sa tomu predišlo, predpísali sovietski odborníci kozmonautom aktívny cvičebný program. Zhotovili aj zvláštny elastický odev, ktorý nazvali „tulení úbor“. Odev kládol odpor pohybu, ktorý kozmonauti urobili, čím ich nútil používať svaly.
Niekedy sa nám zdá, že námaha nás ničí a nechce sa nám urobiť niečo navyše. Najradšej by sme si pohodlne ľahli a ani sa nehli. A predsa, práve každodenná námaha nás chráni, udržiava v dobrej kondícii a upevňuje naše zdravie. Pohybu a námahy sa preto netreba báť - skôr naopak, naše telo nám za to len poďakuje. Nečinnosť telo oslabuje, práca posilňuje; prvé urýchľuje starobu, druhé predlžuje mladosť.
→ Otázky na zamyslenie
1. Dokážem sa ovládať v jedení a pití? Rázne odmietam, čo mi môže poškodiť zdravie alebo osobnosť: cigarety, alkohol, drogy a ďalšie?
2. Mám pravidelný pohyb? Dokážem sa prinútiť ku každej práci?
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář