Jdi na obsah Jdi na menu

ObrazekPrešli sme všetky elementy, ktoré zapĺňajú čas nášho každého dňa a snažili sme sa ich zadefinovať. Poukázať na to, že niektoré chýbajú v živote mladého človeka alebo sú zle pochopené. Či sú motivované nesprávne sekundárnymi hodnotami – a tak strácajú pravý zmysel.
Staré antické porekadlo hovorí: Serba ordinem et ordo serbabit te! (zachovaj poriadok a poriadok zachová teba!). Aj preto sa snažíme urobiť si poriadok v udalostiach, veciach, vzťahoch, ktoré prežívame každý deň. Počas tohto stretnutia tento zoznam chceme usporiadať podľa toho koľko im venujeme času. Zároveň si uvedomiť ako čas, ktorý máme, využívame. Prečo to urobiť?
Ak chceš poznať hodnotu jedného roka, choď za študentom, ktorý musí opakovať ročník. Ak chceš poznať hodnotu jedného mesiaca, choď za matkou, ktorej sa narodilo dieťa predčasne. Ak chceš poznať hodnotu jedného týždňa, choď za vydavateľom nejakého týždenníka. Ak chceš poznať hodnotu jedného dňa, choď za robotníkom, ktorý dostáva denne mzdu a živí ňou svoje deti. Ak chceš poznať hodnotu jednej hodiny, choď za zaľúbeným, ktorý čaká na schôdzku. Ak chceš poznať hodnotu jednej minúty, choď za mužom, ktorý zmeškal vlak. Ak chceš poznať hodnotu jednej sekundy, choď za človekom, ktorý sa práve vyhol autonehode. Ak chceš poznať hodnotu jednej tisíciny sekundy, choď za tým, kto na olympijských hrách získal striebornú medailu.
Každý okamih, ktorý máš, je dar. Pamätaj, čas nečaká na nikoho. Včerajšok - to už sú dejiny; zajtrajšok - to je tajomstvo, ale dnešok je dar.
→ Využívať správne čas
Často skonštatujeme, že máme málo času; nestíhame; keby mal deň o dve-tri hodinky viac. Na tieto poznámky človeka už reagoval známy rímsky filozof a súčasník Ježiša Krista Lucius Annaeus Seneca (*4/5 pred Kristom - † 65 po Kristovi), keď konštatoval: „Nie je pravdou, že máme k dispozícii málo času pre život, aby sme všetko stihli. Pravdou je, že ho veľa premárnime. Život je, v skutku, dlhý pre toho, kto ho žije správne.“ Začnime Bohom, aj keď jemu venujeme najmenej času z nášho života (vypočítali sme si, že je to iba 8 dní v roku).
Poradie v prioritách
Priorita
Venovaný čas
1.
Boh
3.40 hod. týždenne
2.
Citový a vzťahový život
4 hod.
3.
Pracovný, študijný a profesionálny život
8 hod.
4.
Fyzické aktivity
1 hod.
5.
Stravovanie + "mŕtve časy" - presuny a premárnený čas PC, TV
3 hod.
6.
Spánok
8 hod.


Možno niektorí z vás sa zasmejú, keď vidia takúto tabuľku, ktorá mi chce nadefinovať čo, kedy a koľko mám robiť. Ale tak ako sme si povedali na začiatku: nechceme „sa tu hrať o fazuľky“, ale chceme rozmýšľať o živote. A život je vážna vec, aj preto nesmieme vynechať takúto podstatnú otázku pre život, akým je čas a jeho využitie. Veď už starovekí Gréci sa zaujímali o čas, keď ho delili na dve skupiny: chronos (čas, ktorý neústavne plynie. Nemožno ho zastaviť. Je to čas meraný hodinkami.) a kairos (čas, ktorý prežívame vo svojom vnútri. Často sa zastaví, alebo sa rozbehne nevýslovnou rýchlosťou. Každý už zažil okúzlenie západom slnka. Pritom ani nespozoroval, ako čas plynie. Ak sa niečomu oddáme, zabudneme na čas, žijeme len pre prítomný okamih. Je to predtucha večnosti, ktorú už tu na zemi prežívame.)
→ Čas, ktorý žijeme
Všimli ste si, že každým dňom sa približujeme k našej časnej smrti. Toto vedomie, by nás malo viesť k tomu, aby sme ten čas, ktorý máme pred sebou užitočne a zodpovedne využili. Čas je naozaj vzácny dar od Boha pre človeka – vo svete ekonomiky sa hovorí, že „čas sú peniaze“; v duchovnom svete sa hovorí, že „čas je milosť“. V našom živote máme mnoho hodnôt, o ktoré sa musíme s vážnosťou a citlivosťou starať. Chcem ti ponúknuť jednu starú írsku modlitbu, ktorá nám môže pomôcť pri správnom využívaní nášho času.
Nájdi si čas na prácu, je to cena úspechu.
Nájdi si čas na rozmýšľanie, je to zdroj sily.
Nájdi si čas na hru, je to tajomstvo mladosti.
Nájdi si čas na čítanie, je to základ vedomostí.
Nájdi si čas na priateľstvo, je to brána ku šťastiu.
Nájdi si čas na snívanie, je to cesta ku hviezdam.
Nájdi si čas na lásku, je to skutočná životná radosť.
Nájdi si čas na radosť, je to hudba duše.
Programovať vlastný čas, znamená vniesť do svojho života istý rytmus, ktorý prinesie pokoj a vnútorné zdravie. V klauzúrach (uzavreté miesta, kde majú prístup len mnísi a mníšky toho kláštora) kláštorov a mnohých náboženských komunitách majú na chodbách zvon, ktorý pomáha udržiavať poriadok v životnom čase. Tento zvon nahradíme tabuľkou, do ktorej si vpíš počas nasledujúceho týždňa, čo si kedy robil počas príslušného dňa. A nasledovne porovnaj s tým ideálom, ktorý sme si predstavili pred tým.
Odvážim sa povedať, že väčšina z vás, ktorý ste si to prečítali zostane pri skonštatovaní: načo mi to bude! Aj tak to nič nezmení na mojom spôsobe života. Alebo tomu nebude vôbec venovať čas. Uvedomujem si, že je to podmienené pevným a múdrym charakterom vašej osobnosti, ktorý je schopný vlastnej kontroly a nadvlády nad sebou. Ale keď to dokážeš, ukáže ti tvoju pravú tvár. Zároveň, jedine poriadok v tvojom dni ti dá pokoj a radosť, odstráni z neho nervozitu a sklamanie a tvoj život sa stane bohatším. Ale čo je najdôležitejšie budeš žiť tvoje autentický program života.
→ Otázky na zamyslenie
1. Zamýšľal som sa niekedy nad tým, ako využívam čas dňa? Ak som spoznal, že tam nie je všetko v poriadku bol som to ochotný zmeniť?
2. Nepremárnim svoj každodenný čas presedením za PC, TV či bezcenných debatách, ktoré mi neprinesú nič do života?
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář