Jdi na obsah Jdi na menu

ObrazekZačnem zaujímavou myšlienkou, ktorú som našiel ma internete: „Život je príliš krátky na to, aby sme sa na niekoho hrali, preto musíme ostať sami sebou.“ Ozaj, koľko času strávime nad tým, že sa hrajeme na niekoho, kým vôbec nie sme. Vytvoriť si projekt života, spočíva vo vytvorení si svojho štýlu, byť sám sebou. Byť tým prečo sme stvorení. Ide o to, aby sme neprehajdákali svoj čas, tým, že budeme utekať od toho pravého života. So všetkou jasnosťou a veselosťou by sme mali začať so skúmaním života a to poznávaním svojich možných nedostatkov, zlozvykov a vád.
Často, čo nazývame nedostatkami, sú len nedokonalosťami, ktoré hlavne počas adolescencie (puberty) sa točia okolo telesného vzhľadu (mnohí mladí sa vidia s krivými nohami, krivým či dlhým nosom, pokožka nie je podľa našich predstáv...) alebo nášho charakteru (byť stále v pozornosti druhých, snaha všetkých dirigovať, moja bezchybnosť, ostýchavosť...). Tieto nedostatky môžu byť reálne, ale môžu byť aj výplodom našej fantázie alebo posadnutosti (predstava, že som príliš tlstý/-á; predstava, že som nedocenený). Vo svojej prirodzenosti sú neškodné, ale môžu vyústiť do skutočnej krízy osobnosti i života (napríklad: anoreksia, neprijatie seba),
→ Poznať nedostatky
V našom živote môžeme nájsť tzv. prirodzené nedostatky, ktoré nezávisia od nás. S nimi musíme rátať v každodennom konaní. Sú to nedostatky, ktoré nás nemusia veľmi trápiť, ale musíme ich poznať. Ak chceme si vytvoriť svoj autentický život, musíme vychádzať z tohto poznania – kým skutočne som – to je podstatná otázka začiatku.
Čo robiť zoči-voči tejto panoráme? Morálne tieto nedostatky nepredstavujú žiaden problém pre teba, ale skôr výzvu: či ich poznáš a či si ich akceptoval a prijal. Až tu potom začína u teba dôležitá úloha v dotváraní svojho osobného spôsobu života.
Viete odkadiaľ pochádzajú vážne psychické a duchovné problémy? Keď sa nedokážeme sami prijať. Takí, akí sme. Mnoho ľudí odmietajú poznať svoje nedostatky, a tu začína ich krížová cesta, pretože žijú akoby tieto nedostatky neexistovali... Vytvárajú tak sebe a druhým mnohé nepríjemnosti, ktoré majú neblahé následky. Napríklad slečna, ktorá nosí okuliare a myslí si, že v nich vyzerá smiešne... ich nenosením nie len, že si sama škodí – zrak sa jej ešte zhoršuje; ale ak by takým spôsobom šoférovala auto, môže zapríčiniť životné nešťastie - haváriu.
A to je len maličkosť - okuliare. Môžeme ísť hlbšie do osobnosti, tam nájdeme nedostatky v oblasti charakteru, ktoré je omnoho ťažšie spoznať. Napríklad problém: byť vždy v popredí alebo utiahnutosť, chcieť vždy dirigovať či rozhodovať; alebo prítomnosť malej osobnej reflexie (s tým má veľa mladých problémy – rozpoznať, aký následok prinesú moje skutky či slová. Dnes Vám nikto nevlepí poza uši, ak niečo drzého poviete; alebo nevezme vás na zodpovednosť – ani vlastní rodičia, ktorí si nechcú pripustiť, žeby ich dcéra/syn niečo také urobili).
Nato aby sa vytvorila harmonická osobnosť, musia byť tieto ľudské nedostatky rozpoznané. Mladý človek si ich musí byť vedomí. Táto práca je asi najťažšia, jej heslo musí znieť: Odhaliť moje bolestné miesta. Prečo – prečítaj si to vo Svätom písme:
Ježiš povedal: „Môže viesť slepý slepého? Nepadnú obaja do jamy? Žiak nie je nad učiteľa. Aj keď sa všetko naučí, bude ako jeho učiteľ. Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš? Ako môžeš povedať svojmu bratovi: "Brat môj, dovoľ, vyberiem ti smietku, čo máš v oku," keď vo svojom vlastnom oku brvno nevidíš? Pokrytec, vyhoď najprv brvno zo svojho oka! Potom budeš vidieť a budeš môcť vybrať smietku, čo je v oku tvojho brata. Nie je dobrý strom, ktorý rodí zlé ovocie, ako nie je zlý strom, ktorý rodí dobré ovocie. Každý strom možno poznať po ovocí. Z tŕnia predsa nezbierajú figy, ani z ostružín neoberajú hrozno. Dobrý človek vynáša z dobrého pokladu svojho srdca dobro a zlý človek zo zlého vynáša zlo. Veď z plnosti srdca hovoria jeho ústa.“ (Lk 6, 39-45)
Sám Pán Ježiš žiada od teba poznať tvoje vlastné vnútro, aby si ho mohol priniesť dobro druhému. Podľa svojho konania sa môžeš spoznať, preto skúmaj svoje skutky. Aké sú. Nestačí byť neutrálny – veď nikomu neškodím, nikoho nezabíja, nekradnem... Ja musím zo svojho srdca vynášať dobro. Túžiť, aby moje srdce bolo naplnené túžbou po dobrých pokladoch.
→ Akceptovať nedostatky
Ďalším krokom v práci na zdokonaľovaní svojej osobnosti je akceptovať svoje nedostatky. Potrebný krok, aby som sa mohol nimi zaoberať, odstraňovať ich a tak neubližovať druhým. V tomto musíme byť pravdiví a realisti. Najväčším klamstvom v živote môže byť konštatovanie: Z tohto som už vyrástol. Ide o tom, aby sme sa pokúsili pozerať na seba očami druhých a najlepšie Božími očami. Pozrime sa na alkoholikoch, drogovo a na automatoch závislých – oni si v živote nepriznajú, že sú chorí. Že je potrebné niečo zmeniť. Takto sa im nedá pomôcť. Až keď si uvedomia, že sú chorí, až potom je možná istá zmena. Aj za pomoci blížnych. To isté je aj s našimi nedokonalosťami. Až keď akceptujeme, že takí sme, môžeme začať vytvárať nejakú krásnu mozaiku nášho života. Prikladať kamienok života ku kamienku, aby sa vytvoril krásny obraz.
→ Otázky na zamyslenie
1. Poznám svoje nedostatky? Uvedomujem si ich prítomnosť?
2. Dokážem ich akceptovať?
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář