Jdi na obsah Jdi na menu

ObrazekBudhovi sa pripisuje výrok: „Podnet sexuálneho pudu je ostrejší ako hrot, ktorým sa krotia divé slony, spaľuje viac ako oheň a je šípom, ktorý sa zabodáva hlboko do vnútra duše.“ Intenzita takéhoto pudu, ktorý je súčasťou ľudského života, zodpovedá úlohe a nutnosti zachovania ľudského pokolenia. Veľká sila a energia, ktoré sú ukryté v pohlavnom pude a uväznená túžba po sexuálnom spolunažívaní poukazujú na veľkosť úlohy plodenia, ktorú Boh zveril človeku. Cez ňu sa človek podieľa na diele stvorenia. Stáva sa spolupracovníkom Stvoriteľa, aby pokračovalo jestvovanie ľudského druhu.
→ Druhá temná oblasť života: smilstvo
Z tohto úvodu je možné pochopiť, nakoľko je dôležitý tvoj sexuálny inštinkt . Nie je to nejaká hračka, ktorú sme dostali od Boha. Je to dar, ktorý má byť darovaný ďalej v zodpovednosti. Ním môžeme obdarovať a urobiť šťastným jedného človeka (uvedomujem si, že skutočne len jedného – ostatných klamem!). A ďalších môžem privádzať skrze Stvoriteľa k životu – splodené deti, ako prejav lásky dvoch ľudí. Dnešná doba a naše zmýšľanie nás môže privádzať k omylom.
Často, my kňazi, dostávame otázky: Čo je správne a povolené pri spoločnom spoznávaní sa a chodení medzi mladými? Kde sú hranice čistoty? Je to mylná otázka, tá správna by mala byť: Ako prežívať krásny vzťah, ktorý by mohol vyústiť do sviatosti manželstva? Nepýtať sa na to, čo nemôžme robiť! Ale pýtať sa na to, čo môžeme robiť, aby sme sa spoznávali ako osoby a rástli v láske!
Svätý Pavol nám ponúka odpoveď na otázku: Ako sa správne zachovať pri budovaní vzťahu?, hovorí: Láska je trpezlivá. Cítite tú krásu a tajomstvo v tomto tvrdení? Chce nás vyviesť zo súčasného chápania a myslenia – mať všetko hneď a zaraz. Nemáme trpezlivosť – nemáme lásku! Aj preto človek prežíva mnohoraké situácie, v ktorých z pohľadu spoločenského voľba striedmosti a zdržanlivosti je tá najsprávnejšia, najinteligentnejšia, najmúdrejšia, najnutnejšia. Je to pravé a skutočné povolanie, a nie len vyhradená pre kňazov a rehoľníkov. Mnohé fázy života každého veriaceho musia byť prežité v takomto duchu. Pre všetkých bez rozdielu sexuálna zdržanlivosť je rešpektom voči osobe – vlastnej ale aj druhej. Toto zachovanie je veľmi náročná úloha.
Zoberme si také jednoduché prirovnanie: dostali by ste chuť na čerstvo odtrhnuté jablko. Skúste ho hľadať v záhrade na jar – môžete tak maximálne konáriky ohlodávať (možno niekomu zachutia, ale mne určíte nie!). Choďte v lete – dostane sa vám len nedozretých a kyslých jabĺk, po ktorých vás preženie )neviem, či by vám chutili?). Ale vyjdite do ovocného sadu na jeseň a môžete sa na tých jablkách nabažiť. Aj preto Boh prostredníctvom istého múdreho človeka povedal: Všetko má svoj čas a svoju chvíľu každé úsilie pod nebom (Kaz 3,1).
→ Pokušenie
Tým, ktorí sa cítia pokúšaní, otroci neustáleho pokušenia, zachvátení neustálymi nečistými myšlienkami, Cirkev neustále opakuje: Túžba pochádza z hriechu a znovu vovádza do hriechu, ale ona sama nie je hriechom. Nepociťovať pokušenia voči čistote je ohromný dar od Boha. Keď sme podmanení myšlienkami, ktoré nás podpichujú k nemorálnym skutkom, keď fantázia sa napĺňa nečistými obrazmi, musíme sa naučiť byť pánmi seba samých. Zastaviť sa a vedieť povedať: Čo chcem ja, to rozhodnem ja! A k tomu je potrebná silná vôľa, byť veľkou osobnosťou.
Prvou oporou na to, aby sme si za-chovali čistotu je budovať si silnú a pevnú vôľu. Pochopiť, že naše bytie musí byť nad našimi pudmi a musí byť schopné zvoliť si dobro. Teda hľadať najvhodnejšie nástroje, ktoré nás udržia ďaleko od pokušení. Výrok: „leňošenie je otcom neresti“ hodí sa veľmi dobre na toto pole. Aktívny a kreatívny život odvádza mladého človeka od pokušenia. Tu je možné znovu pripomenúť tabuľku mojich denných aktivít, ktorú sme si predstavili v predchádzajúcom stretnutí. Nenechávať vo svojom dni žiadne prázdne miesta, v ktorých by sa usídlili rôzne túžby, ktoré ma privádzajú k hriechu. Študijné a pracovné povinnosti, čas vyhradený pre šport a pohyb, hodnotné stretnutia s priateľmi a iný kreatívny oddych musia naplniť prelínajúcim spôsobom môj život.
Ďalším účinným prostriedkom pre nás veriacich, ako „skrotiť“ naše pudy, aj ten sexuálny, je modlitba. S pokorným a poníženým duchom pros od Boha pomoc. V tomto skutku nájde tvoja slobodná vôľa a voľba dobro. Koľkokrát si potom uvedomíš svoju správnu voľbu naplní ťa radosť, pretože najväčším šťastím je život podľa čností, milujúc a poslúchajúc Boha.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář