Jdi na obsah Jdi na menu

ObrazekRaz som čítal jeden zaujímavý príbeh o chlapcovi, ktorého sa spýtali, ako si predstavuje Boha. Zamyslel sa a povedal: „podľa toho, čo sa mi podarilo zistiť, Boh je osobou, ktorá neustále sliedi, či sa náhodou niekto neraduje. Ak áno, snaží sa mu to prekaziť“.
Obávam sa, že keď spomeniem slovo morálka, tak v mnohých ľuďom vzbudím podobnú predstavu: Morálka je niečo, čo nám prekáža a bráni v radovánkach, ktoré ponúka život. V skutočnosti morálka je niečo iné: Morálka je návodom, ako zachádzať so životom, ktorý nám bol darovaný. C. S. Lewis pripodobňuje celé ľudstvo k orchestru. Ak chceme dosiahnuť, aby tento orchester ponúkol nejaké pekné prestavenie lahodné pre uši človeka, musí splniť niekoľko podmienok: V prvom rade: Nástroj každého hudobníka musí byť v poriadku a správne naladený. Ak má orchester skladbu správne zahrať, každý musí začať v ten pravý okamih. A nakoniec, každý z muzikantov musí dostať tú istú skomponovanú skladbu. A tak je to aj v morálke: Ide o porozumenie medzi jednotlivými členmi ľudského spoločenstva, aby bol medzi nimi súlad. Zároveň aj vo vnútri každého člena spoločenstva musí vládnuť poriadok a harmónia. A nakoniec je potrebné uvedomiť si celkový zmysel ľudského života. Melódia, ktorú ma celé ľudstvo zahrať. – t.j. k čomu bol človek stvorený, kam má smerovať a aký život má prežiť.
Možno ste si všimli v tomto okamihu, že v morálke alebo aj v kresťanskom prežívaní viery sa my, ľudia, zameriavame na prvú z týchto skutočností a zanedbávame posledné dve. Ak sa usilujeme o kresťanské morálne hodnoty, tak zameriavame pozornosť na prežívanie slušnosti, čiže o fair-play v medziľudských vzťahov. Potvrdzujú nám to aj tvrdenia: „veď som tým nikomu neublížil! To ešte neznamená, že to nebolo zlé! Nemôže byť na tom nič zlé, veď tým nikomu neublížim!
Ale skúste nariadiť umelcom, aby zahrali perfektne nejaké majstrovské dielo a pritom im dáte staré nepoužiteľné nástroje. Alebo si vyberiete ľudí, ktorí hudbu nikdy neštudovali ani nemajú hudobný sluch. Nie je možné si myslieť, že naše hriechy – pýcha egoizmus, zbabelosť, strach či namyslenosť nám dovolia riadiť sa vonkajším prejavmi morálky. Je potrebné aj vnútorné rozpoloženie a nasmerovanie osobnosti. V človeku musí vládnuť istá harmónia a poriadok, aby mohol spolupracovať na diele. Určite sa zabavíte pri hre futbalu, pri menej zdatných futbalistoch, ktorí si medzi sebou s radosťou posúvajú loptu, ako pri super hráčoch, ktorí prišli ukázať len svoje umenie.
ObrazekJe potrebné pochopiť, že ani ten najlepší systém nebude fungovať v spoločenstve bez odvážnych a nesebeckých ľudí. Môžeme zákonmi upravovať spoločnosť , aby nebol korupcia či násilie. Násilie a podvody si nájdu určite novú cestu prejavu, ak tu budú ľudia, ktorí ich chcú šíriť. Preto musíme rozmýšľať aj o tomto druhom rozmere morálky, ktorá sa dotýka vnútra človeka. Ale nie je sa možné len tuto zastaviť.
Je potrebné ísť ďalej. Predstavte si niektorého z muzikantov a ich postoj voči nástrojom, ktoré majú. Jeden má svoj vlastný, iný má požičaný. Ten, ktorý má svoj vlastný, kedykoľvek si môže urobiť s ním čo chce. Môže ho zničiť, pokaziť, ako sa mu páči. Veď je jeho.
Ale keby zničil požičaný, musí ho nahradiť, splatiť, kúpiť nový... A tu tkvie ďalšia podstata morálky. Uvedomenie si, že som nájomníkom. Tento život, toto telo, tieto myšlienky mi boli dané, aby som ich použil pre vytváranie spoločenstva, pre dotváranie mojej osobnosti.
→ Dotvárať osobnosť
V tom spočíva úloha morálky, na ktorú sa chceme v najbližších 7 stretnutí zamerať. Ide o rozvinutie čností. Chcel by som sa zamerať na 7 najdôležitejších. Prvé štyri nazývané základné alebo kardinálne, ktoré uznávajú všetci civilizovaní ľudia. Sú to: múdrosť, miernosť, spravodlivosť a statočnosť. Tie ďalšie tri nazývame teologálne. Tieto uznávame my kresťania. Sú to: viera, nádej a láska...
→ Otázky na zamyslenie
1. Dokážem spoznávať seba samého, aby som vybudoval v sebe zodpovedného človeka?
2. Uvedomujem si, aké je dôležité budovať moju osobnosť, aby som tak priniesol dobro a lásku tomuto svetu?
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nádhernéééé

(Anna, 31. 10. 2011 16:06)

veľmi mi to pomohlo a vyjasnilo veľa vecí.... Dakujem