Jdi na obsah Jdi na menu

Veľká noc predodvermi - Čas zastaviť sa...

24. 3. 2007

Na čase je niečo zábavné. Hoci je pre nás dôležitý, ide stále ďalej a nedbá na udalosti, ktoré sa odohrávajú pred jeho zrakom. Nič, čo sa deje na zemi, nemôže zabrániť, aby hodiny neodbíjali ďalej. Nič nezastaví ročné obdobia v ich zdanlivo nekonečnom cykle. Jedna jar sa veľmi podobá druhej. Toto leto môže byť trochu teplejšie alebo chladnejšie než minulé, ale zdá sa, že sa nič významné nemení.

Hoci pravidelný cyklus ročných období môže dať nášmu životu pocit istoty a stability, môže tiež stlmiť náš zmysel pre očakávame jednotlivých období cirkevného roka. Ako každý rok jar prichádza a odchádza, tak je to aj s Veľkonočným obdobím. Rok čo rok počujeme dobrú zvesť, že Kristus vstal z mŕtvych. Kdesi v podvedomí sa však ukrýva myšlienka, že onedlho začneme ďalšie Pôstne obdobie. Môžeme sa spolu s autorom Knihy Kazateľ pýtať, či je niečo nové pod slnkom (Kaz 1, 9)?

Avšak pod slnkom je niečo nové. Ježiš Kristus svojou smrťou a vzkriesením priniesol Božie kráľovstvo na zem. Toto kráľovstvo sa neustále rozvíja, šíri a rastie. Nie sme v pasci nekonečného cyklu ročných období. Skôr všetci smerujeme k veľkému a slávnemu cieľu. Každé Veľkonočné obdobie má prisľúbenie čoraz väčšej a hlbšej skúsenosti s Bohom. Čím častejšie sa zastavíme a porozmýšľame nad touto skutočnosťou, tým viac sa budeme stávať podobní Kristovi.

Pozrime sa zblízka na prisľúbenia, ktoré môžeme zakúsiť tu a práve teraz, keď sa približujeme k svojmu cieľu. Pozrime sa na zázraky, ktoré Ježiš vykonal, keď chodil po tejto zemi. Zoberme si do rúk Sväté Písmo a premýšľajme o hriešnej žene, ktorá svojimi slzami umyla Ježišovi nohy (Lk 7,36-50); o žene trpiacej na krvotok, ktorá sa dotkla Ježišovho rúcha (Lk 8,43-46); o malomocnom Samaritánovi, ktorý poďakoval za svoje uzdravenie (Lk 17, 11-19); či o slepom mužovi z Jericha, ktorý pozdravil Ježiša ako Dávidovho Syna (Lk 18, 38-43). Každému z nich Ježiš povedal: „Tvoja viera ťa uzdravila!“ Vieme, že sa nestali len pre vtedajších ľudí. Každý zázrak, ktorý Ježiš vykonal, má význam aj pre nás. Každý zázrak je znamením moci, ktorou sa môžeme premeniť dnes a zajtra a každý deň, pokým sa neskončia všetky obdobia a my budeme úplne oslávení v Božom kráľovstve.

Ježiš Kristus prišiel na tento svet, aby založil medzi nami Božie kráľovstvo. Jeho zmŕtvychvstanie je najväčším zázrakom, a môže sa stať prameňom uzdravenia a obnovy v našom živote.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jgkcfbbv

(jgkcfbbv, 15. 5. 2008 7:14)

kvxqjqqo http://ngjaadfj.com jifpgabp fcwxqpid <a href="http://njipcixp.com">yumumtwo</a> [URL=http://eoslfyeg.com]sesigvpf[/URL]