Jdi na obsah Jdi na menu

Diabol???

22. 2. 2010
ObrazekVeríme v jestvovania Diabla? Mnohí už ani nie. Odvážim sa povedať, že dnes žije množstvo ľudí so sklonom k povrchnému optimizmu, ktorí si myslia, že zlo je náhodnou nedokonalosťou vo svete. Odmietajú možnosť, že zlo pochádza z pokušenia Diabla - konkrétnej, osobnej, duchovnej a neviditeľnej bytosti.
On je jedinou skutočnosťou, ktorej by sa mal človek báť. Prečo? Jeho činnosť spočíva v tom, čo definuje podobenstvo o rozsievačovi: "prichádza Zlý a uchytí, čo bolo zasiate do jeho srdca" (Mt 13,19).
 
Diabol je zdrojom lži, hriechu, nejednoty, nešťastia, nenávisti, všetkej absurdity, ktoré sa objavujú na zemi
. Jeho snahou je, aby človek odmietol Boha a privlastnil si najvyššie práva a zvrátil celý poriadok stvorenia. V tejto snahe sa neustále opakuje jeho pokušenie: "Vy budete ako Boh!" (Gn 3,5) Jeho dielo je možné rozpoznať v tom, že si zásadne poslúži podvodom: Klame ľudí falošnými dobrami a zdaním šťastia, čo vždy človeka privedie k samote a trpkosti. Vždy si pamätajme, že mimo Boha nejestvuje pravé dobro ani pravé šťastie. Tam je len temnota, prázdnota a vnútorný smútok.

Nesmiernym darom v boji proti jeho pôsobeniu je Ľudská sloboda. Je dverami do nášho ľudského srdca. Tieto dvere je možné zatvoriť ale i otvoriť. Zamedziť vstupu ale i nechať vstúpiť. Tak Boha ako i Diabla. Ani jeden z nich nemôže vstúpiť do nášho vnútra, ak to my nechceme. Diabol môže poznať naše myšlienky, naše sklony či slová, ktoré sa prejavujú navonok. Ale nemôže vstúpiť do našej duše, ak mu nedáme súhlas. Svätý Ján Mária z Arsu hovorí, že "diabol je veľkým psom na reťazi, ktorý šteká, ktorý robí veľa hurhaju, ale uhryznúť môže len tých, čo sa k nemu priblížia".

Kristus sa stal pre nás tým VÍŤAZSTVOM proti Diablovi, z ktorého máme čerpať. Ukázal nám veľa prostriedkov, ktoré nám pomáhajú víťaziť nad Diablom: modlitba, umŕtvovanie, časté pristupovanie k sviatostiam...
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář