Jdi na obsah Jdi na menu

Prečo chodiť do kostola?

6. 4. 2010
V poslednej dobe príliš často počúvam vyznania mnohých dospelých a mladých ľudí: Viete, ja necítim potrebu chodiť na bohoslužby. Verím v Boha. Viem, že je tu prítomný. Zdá sa mi, že jeho veľkosť a blízkosť zacítim skôr v rodine a v prírode, ako v Božom chráme.

Nechcem a nebudem tu hovoriť, ako to vyzerá niekedy v našich Božích chrámoch. Možno podľa prirovnania, ktoré som pred pár dňami počul: Smutná tvárička, to je predsa katolíčka! Naozaj, ktorým chýba úprimná radosť. Človek poviem pri homílii úsmevný príbeh, a keď sa pozrie na ľudí, tak pri tom pohľade by aj mlieko skyslo. Ale verím, že mnohí nadchnutí a oduševnení ľudia pre Krista to pomaly zmenia.

ObrazekChcem tu poukázať na Veľkonočné Kristovo prisľúbenie. Prisľúbil veriacim, že kdekoľvek budeme sláviť Eucharistiu, bude tam prítomný. Nehovorí o lese, prírode, dokonca ani rodine. Hovorí o Eucharistii. Preto táto neochvejná viera Kristovej cirkvi. Eucharistia je stredom jeho Cirkvi. Dáva nám spoločenstvo, silu chápať sa a dopĺňať sa navzájom ako univerzálny ľud. Ako Boží ľud, jedna veľká rodina okolo rodinného stola - oltára. Sme spojení s kresťanmi celého sveta, ktorí tiež slávia Eucharistiu na rôznych miestach v rozličných jazykoch. To je jednota Kristovej cirkvi. Eucharistia je dar, ktorý nás robí univerzálnym ľudom!

Ježiš nám tak dáva seba samého. Jeho telo a krv za život sveta, za človeka. My ho prijímame a stávame sa ním samým. Získavame večný život: "Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň." (Jn 6,54) Večný život nezískavame prechádzkou v lese či prírode. Nezískavame ho ani sedením na gauči doma a rozprávaním. Získavame ho plnou účasťou na Eucharistii - prijímaním tela a krvi Krista. Eucharistia je dar, ktorý nás robí svätým ľudom!
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář