Jdi na obsah Jdi na menu

Hodnota púšte...

18. 3. 2010
ObrazekKto pravidelne chodí do kresťanského spoločenstva, musel v túto Pôstnu dobu počuť pozvanie: Vyjsť na púšť. Pocítiť hodnotu času stráveného na púšti. Čo to znamená pre človeka, poukazuje príbeh Izraelského národa. Keď odchádzal z Egypta cez púšť, nejeden človek by si tento prechod cez púšť predstavoval ako putovanie jednotného, silného a istého národa, ktorý vie prečo putuje. Ale asi by sa mýlil. Tento národ pociťoval roztrieštenosť a slabosť, pociťoval nejednotu. Neboli národom, za ktorý sa považovali.

Keď sú nám odobraté všetky naše modly, istoty a obranné mechanizmy, prídeme na to, kým skutočne sme. Akí sme malí, úbohí a často celkom prázdny. To, čo je krásne na tomto putovaní púšťou je, že Boh nám túto maličkosť a biednosť odníma. On nás robí vyvoleným ľudom. Jeho národom. Jeho dedičmi.

Teda púšť je miestom, kde človek zakúša svoju hriešnosť, slabosť a neschopnosť konať dobro. Ale súčasne miestom, kde si uvedomíme, kto skutočne sme. Často zvykneme tento čas skracovať, dokonca unikať pred ním. Je to ako s pečením koláčov. Koláč neupečieme skôr, ak zvýšime teplotu v rúre z 200 stupňov na 400. Zhorí, pripečie sa. Neutekajme z tohto miesta. Zostaňme každý deň v tejto pravde. Zachovajme si Boží harmonogram v živote.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář