Jdi na obsah Jdi na menu

Rovnováha v živote...

16. 3. 2007
Jednou z najobdivuhodnejších vlastností ľudského organizmu je spôsob, ako sa snaží udržať vnútornú chemickú rovnováhu. Napríklad jedna tyčinka čokolády nám chutí výborne. Aj druhá je celkom fajn, ale nie až tak, ako tá prvá. Možno dokonca musíte vypiť aj pohár vody a tak trochu rozriediť všetok ten cukor, kakao a tuk. Ak si však dáte aj tretiu čokoládovú tyčinku, veľmi pravdepodobne vám bude zle, alebo aspoň na dlhú dobu nebudete ju chcieť ani vidieť, dáte si radšej niečo slané! Prečo?

Pretože po troch čokoládových tyčinkách sa naruší chemická rovnováha vášho tela. Zjedli ste príliš veľa cukru a vaše telo si teraz žiada čosi menej sladké, možno dokonca niečo slané, aby opäť získalo rovnováhu.
Snaha o udržanie rovnováhy sa prejavuje v každej oblasti nášho života, nie len v jedle. Ak trávime celý deň prácou v kancelárii, potom nám asi dobre padne ľahké fyzické cvičenie. Ak sme pracovali vonku, budeme pravdepodobne radi oddychovať vnútri. Práve tak, ako vycítime, kedy naše telo stráca vyváženosť, môžeme aj spoznať, kedy je náš duchovný život narušený. Možno prežívame viac úzkosti, napätia alebo strach či netrpezlivosť.
Možno badáme, že sa ťažšie ovládame alebo sme podozrievavejší voči druhým ľuďom. Možno naša túžba po veciach tohto sveta začína byť väčšia než túžba milovať a slúžiť druhým.
Spoločným menovateľom všetkých týchto situácií je nedostatok pokoja. Naopak, keď sme spojení s Kristom, keď sa nechávame viesť jeho prisľúbeniami a prikázaniami, vtedy dokážeme zachovať pokoj bez ohľadu na to, aké ťažké obdobie nášho života prežívame. Náš duchovný život je vyvážený a táto rovnováha vplýva na všetky oblasti nášho života.
Ježišove podobenstvo o mýtnikovi a farizejovi dobre poznáme a ono vykresľuje, ako je ľahšie sa uspokojiť so splnením svojho vlastného programu, hoci Boh má toho pripraveného pre nás oveľa viac. Buďme v tomto pôste ako ten mýtnik. Neprichádzajme k Ježišovi plní svojej pýchy či tak zaujatí svojimi povinnosťami, že nebudeme schopní pripraviť miesto pre Pána. On nám prináša pokoj a spokojnosť, ktoré zďaleka presahujú všetok dostupný pokoj na zemi.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář