Jdi na obsah Jdi na menu

Hodnota slova...

5. 5. 2007

ObrazekPosledná doba priam človeka zaplavuje prívalom slov. Kamkoľvek sa pohneme, všade sa na nás valia slová: šepkané, hlučne hlásané alebo hnevlivo vykrikované; hovorené, recitované či spievané; slová z nahrávok, kníh, stien i z oblohy; slová v rôznych zvukoch, farbách alebo formách; určené na počúvanie, čítanie, pozeranie alebo len na letmý pohľad; slová blikajúce, pomaly sa pohybujúce, tancujúce, skáčuce alebo otáčajúce sa. Slová, slová, slová! Tvoria podlahu, steny aj strop našej existencie.

Prejdite sa po meste Bratislava, Košice, Prešov už aj na našim dedinách to nájdete. Akoby ste kráčali cez jeden veľký slovník, z ktorého vystupujú samé slová. Všade, kde sa obzriete, vidíte slová, ktoré sa snažia odpútať vašu pozornosť od cesty, kam sa uberáte. Hovoria: „Použi ma, vezmi si ma, kúp si ma, vypi ma, cíť ma, chyť ma, pobozkaj ma, spi so mnou.“ Učitelia sa prihovárajú študentom 9, 13, 19 ba pre niektorých aj 24 rokov štúdia – a v praxi nevedia ako ďalej. Kňazi kážu každý deň pri sv. omšiach - a ich farníci zostávajú nezmenení. Politici, podnikatelia, náboženskí vodcovia, pápeži... prednášajú svoje prejavy a dávajú vyhlásenia vhod aj nevhod, ale ich poslucháči si zväčša pomyslia: „To sú len slová... len ďalšie rozptýlenie.“ Kto si môže v takom svete vážiť slová?

Slovo stratilo svoju stvoriteľskú silu. Tým, že sa tak nekontrolovateľne rozmnožujú, stratili sme v ne dôveru a často si pomyslíme: „Veď sú to len slová.“ Správne to vyjadril Sv. otec Benedikt XVI.: „Prichádza kríza slova“, a tým aj kríza človeka a jeho vzťahov, ktoré sú založené na komunikácii.

Nebolo to tak však vždy. Existoval čas, a ani nie tak dávno, keď neboli nijaké rádiá ani televízory, nijaké príkazové a zákazové značky, ani všadeprítomné oznámenia o výpredajoch a zľavách. Existovala doba bez reklám, ktoré dnes zaplavujú slovami celé mestá.

Kedy sa filozofia a teológia vyučovala iba v kláštoroch. Slová sa tam rodili v tichu a viedli k hlbšiemu tichu. Aj keď kláštory už nie sú jedinými miestami vyučovania filozofie a teológie, ticho ostáva aj dnes rovnako nenahraditeľné ako v minulosti. Ticho je domovom slova. Ticho dáva slovu moc a plodnosť. Môžeme dokonca povedať, že slová majú za úlohu odhaliť tajomstvo ticha, z ktorého vychádzajú.

Preto vážme si ticho a nachádzajme ho vo svojom živote.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Slova

(Beáta, 8. 5. 2007 7:33)

Niekedy je lepsie nic nevraviet ako ked povieme a nevieme co to s tym druhym urobi! Moze to byt pren pozitivum ale aj negativum ! Zalezi vela od podania a stylu! Vravi sa ze ticho lieci v niektorych pripadoch to je aj opacne! Mlady tejto doby su cim viac zviknuty na telku, net, PC atd. Tak sa modlime aby sme pocuvali viac srdce a jeho slova ale hlavne slova ktore su pre nas spasou! Pa a Pekny Den