Jdi na obsah Jdi na menu

Niečo o tichu...

6. 5. 2007

ObrazekKoľko krát sme už v kostole, doma, pri čítaní počuli to prirovnanie: Život je cesta, kráčanie, putovanie. Pre moderného človeka, mnohokrát, bezcieľne, ale predsa to vystihuje náš život. Istý Otec púšte raz povedal: „Putovať znamená ovládať svoj jazyk.“ Akoby chcel povedať „putovať znamená mlčať“, istotne ide o presvedčenie, že ticho je najlepším predobrazom budúceho sveta.

Najbežnejším argumentom pre ticho je fakt, že slová vedú k hriechu. Mlčanie je preto cestou, ako ostať bez hriechu. Toto spojenie jasne vyjadruje aj apoštol Jakub: „Veď všetci sa prehrešujeme v mnohom. Kto sa neprehrešuje slovom, je dokonalý muž, schopný udržať na uzde aj celé telo“ (Jak 3, 2). Hovoriť a zároveň nehrešiť je veľmi ťažké, a tak sa ticho stáva najbezpečnejšou cestou, ako ostať na svojej ceste k večnému domovu nedotknutý hriechom sveta. Preto sa ticho stalo jedným zo základných cvičení duchovného života.

Hlavnou myšlienkou tohto asketického učenia je, že rozprávaním sa ponárame do záležitostí tohto sveta a je veľmi ťažké byť ponorený do sveta bez toho, aby sme ním neboli ovplyvnení alebo poškvrnení. Mnohí poznali, že každý rozhovor má tendenciu vzbudiť v nich záujem o tento svet a urobiť ich srdce vo svete viac domácim ako cudzincom.

Neveríte? Zahĺbte sa do svojich rozhovoroch, rozmýšľajte o čom najviac debatujete s tými druhými, ako často rozhovor, diskusia, spoločenské posedenie alebo pracovné stretnutie zanechá v našich ústach nepríjemnú pachuť. Ako zriedka sa dlhé rozhovory ukázali byť dobrými a plodnými?!

Preto rozmýšľajme: Nebolo by lepšie, keby niektoré slová, ktoré sme vyriekli, ostali nevypovedané? Keď rozprávame o udalostiach tohto sveta, koľkokrát ich zmeníme k lepšiemu – ale radšej k horšiemu? Rozprávame o ľuďoch a ich správaní, ale ako často im alebo nám samotným vypovedané slová pomôžu? Hovoríme o svojich myšlienkach a pocitoch, ako keby to každého zaujímalo, ale ako často sa naozaj cítime pochopení? Rozprávame veľa o Bohu a náboženstve, ale ako často to nás samých alebo iných privádza k hlbšiemu preniknutiu do duchovných vecí?

A tak, ak život sa má stať cestou, dajme mu chvíľku ticha. Pretože ticho z nás robí pútnikov...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář