Jdi na obsah Jdi na menu

Úvaha nad textom Lk 12,35-38

5. 11. 2012

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Bedrá majte opásané a lampy zažaté! Buďte podobní ľuďom, ktorí očakávajú svojho pána, keď sa má vrátiť zo svadby, aby mu otvorili hneď, ako príde a zaklope. Blahoslavení sluhovia, ktorých pán pri svojom príchode nájde bdieť. Veru, hovorím vám: Opáše sa, posadí ich k stolu a bude ich obsluhovať. A keď príde pred polnocou alebo až nad ránom a nájde ich bdieť, budú blahoslavení.

Ježiš ako prorok pokračuje na ceste do Jeruzalema, aby tak zavŕšil dielo, ktoré s pokorou prijal od svojho Otca. 12. kapitola Lukášovho evanjelia predkladá popis situácie, v ktorej sa okolo Ježiša tiesni veľký zástup, že “skoro jeden po druhom šliapali” (Lk 12,1). V tejto situácie Ježiš zdrôrazňuje tri výzvy pre svojich učeníkov: 1. strach z opravdivého zla; 2. pozor na chamtivosť; a 3. výzva k bdelosti. Ježišova reč o strachu a úzkosti spontánne prechádza k úvahe o tom “čoho sa treba báť” a to vyvrcholí k eschatologickej výzve v bdelosť, pretože Syn človeka prichádza.

pripraveny.jpg

Slová Ježiša v predchádzajúcich veršoch: “Neboj sa, maličké stádo, lebo vášmu Otcovi sa zapáčilo dať vám kráľovstvo. Predajte, čo máte, a rozdajte ako almužnu! Robte si mešce, ktoré sa nezoderú, nevyčerpateľný poklad v nebi, kde sa zlodej nedostane a kde moľ neničí. Lebo kde je váš poklad, tam bude aj vaše srdce.” Je to výzva k slobode od ustaráchanosti pred zajtrajškom a od majetku, čo umožňuje bdelosť, pripravenosť a otvorenosť k dobru. Nato nasleduje výzva: “Bedrá majte opásané a lampy zažaté”, umožňuje dobrú a pohodlnú chôdzu.

Celá kresťanská existencie teda stojí na očakávaní. Jeho naplnenie je isté, ale čas je neznámy. Preto sa očakáva postoj bdelosti učeníka. Realita príchodu nie je tak vecou času, ale je vecou existencie. Boh prichádza v každom okamžiku!

Každý z nás pred časom sa rozhodol žiť pre Pána a pre druhých. Ale ako dni utekajú, môže sa stať, že svetlo evanjelia (rozhodnutie, takto chcem žiť!) bolo vystriedané zmetku, chaosu a niekedy aj závislosti (televízia, internet...). A to zaťažuje ľudské vnútro, vyvoláva nespokojnosť: “Nik nemôže slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať. nemôžete slúžiť aj Bohu aj mamone.” A ľudské srdce bolo stvorené pre Boha a jeho prítomnosť.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář