Jdi na obsah Jdi na menu

Kristov Dar viny

10. 9. 2010
ObrazekMožno sa to zdá smiešne, ale dnes máme možnosť ďakovať Bohu za „dar viny“, ktorú pociťujeme za každý hriech a nedokonalosť. Túto skutočnosť nemáme sami od seba. Človek súčasnej liberálnej spoločnosti sa snaží pred sebou samým skryť. Skryť svoje slabosti, svoje nedokonalosti a zameriavať sa na tie, tých druhých. Pre rast v súčasnej dobe nie je žiaduce poznať seba samého – frustruje to človeka. Poznanie: „Tí druhí sú horší ako ja!“, podľa nej nedeprimuje a oslobodzuje. Ale je to naozaj tak? Nie je to len ďalší únik od reality, a tým únik od možnosti osobného rastu?

Príbeh ženy, ktorá je pristihnutá pri cudzoložstve je dokonalým príkladom, ako Ježiš dáva ľuďom tento dar. Povedal jej dve vety: 1. Neodsudzujem ťa! (tým sa vytráca hanba za pristihnutý skutok); a 2. Choď a už viac nehreš! (výzva: prevezmi vládu nad sebou samým).

Svet nás učí odmietaniu, racionalizácie a potom sebaodmietaniu! Boh nám ponúka, že odstráni všetky naše chyby charakteru a skutkov. Ale predtým je nutné urobiť jeden krok! Prijať od Krista „dar viny“ – poznanie svojho hriechu, vlastnenie viny za hriech a prebratie viny za hriech. Práve týmto darom Kristus odníma hanbu. Hanba je jednoducho strach z opovrhnutia druhými. Bojíme sa, že budú pozerať na nás z vrchu, že nás budú považovať za ničotu. Bojíme sa, že nás budú nenávidieť za to, čo sme! Kristus neodsudzuje, otvára nám cestu do nášho srdca a sprevádza nás touto cestou.

Jedine tak budeme schopní realizovať dnešné evanjelium: Povedal im aj podobenstvo: „Môže viesť slepý slepého? Nepadnú obaja do jamy? Žiak nie je nad učiteľa. Aj keď sa všetko naučí, bude ako jeho učiteľ. Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš? Ako môžeš povedať svojmu bratovi: »Brat môj, dovoľ, vyberiem ti smietku, čo máš v oku,« keď vo svojom vlastnom oku brvno nevidíš? Pokrytec, vyhoď najprv brvno zo svojho oka! Potom budeš vidieť a budeš môcť vybrať smietku, čo je v oku tvojho brata.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář