Jdi na obsah Jdi na menu

Autentickosť života

20. 2. 2015

http://2.bp.blogspot.com/-sjUG5YhewDE/UpcmRMpBYJI/AAAAAAAAANQ/16V živote je človek od narodenia porovnávaný s inými. Dieťa sa narodí a hneď začne hodnotenie: nos má po otcovi, oči po mame. Trošku podrastie a hneď počúva: pozri ako sa iné deti pekne hrajú, prečo ti si zlý? Ide do školy a po písomkách: čo si dostal? a ostatní ako dopadli? Nakoniec si zvykneme porovnávať druhých a porovnávať seba s druhými. Niekedy je to pre naše dobro, keď povzbudený druhými ma to povzbudzuje ku aktívnosti a snahe. Naopak, niekedy na našu škodu, kedy mi to bráni rozvýjať autentickosť mojej osoby a uchyľujem sa ku kopírovaniu druhých.

Aj Jánovi učeníci pri hodnotení udalosti okolo Ježiša a jeho učeníkov sa uchyľujú k tomuto porovnávaniu. Ježiš im vysvetľuje, že ich situácia učeníkov je celkom iná. Oni majú svojho ženích pri sebe, preto je nedôstojné smútiť. Je potrebné odhodiť šaty smútku a tešiť sa s radujúcimi. “No prídu dni, keď im ženícha vezmú; potom sa budú postiť,” ako dopĺňa Kristus.

Pripomína nám dôležité posolstvo knihy Kazateľ: “Všetko má svoj čas a svoju chvíľu každé úsilie pod nebom.” (Kaz 3,1) Učeník je povolaný prežívať prítomnosť okamihu. A to nielen toho pôstneho a radostného. Ale neustále. Kráčajúc s otvorenými a pozornými očami a všímať si zvlášť prítomného Krista vo svojom okolí. Uvedomujúc si jeho prítomnosť a napĺňajúc jeho voľu vo vlastnom živote prežívame originálny a autentický život. Nenechajme si zobrať toto vedomie Božej prítomnosti a možnosť načúvania jeho hlasu.

 

Mt 9,14-15: K Ježišovi prišli Jánovi učeníci a hovorili: „Prečo sa my a farizeji často postíme, a tvoji učeníci sa nepostia?“ Ježiš im povedal: „Vari môžu svadobní hostia smútiť, kým je ženích s nimi? No prídu dni, keď im ženícha vezmú; potom sa budú postiť.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 23. 2. 2015 15:31)

S tým porovnávaním je to ťažké:
1. Na jednej strane je to pre človeka prirodzený úkon, bez ktorého by neexistovala vo všeobecnosti možnosť zaznamenania jeho rastu, či degenerácie, to znamená zmeny.
2. Na druhej strane Boh nás stvorili každého ako originál, čiže z tohto teoretického pohľadu je porovnávanie - čiže posudzovanie hriechom proti Bohu, pretože kritizujeme jeho výtvor anechápeme, že ako Boží originál je mimo kritiky, pretože aj to, čo sa nám na ňo nezdá, tam musí byť, pretože by to inak chýbalo v celkovom systéme, tak ako by jediná kocka lega chýbala v celkovom zostavenom obraze mesta, stroja či inej veci.
3.Tak a teraz si človiečik vyber. Možno aj v tomto prípade je naporúdzi zlatá stredná cesta, čiže porovnávať sa, ale s mierou - ako hovorí Ježiš - s mierou možno aj víno piť.