Jdi na obsah Jdi na menu

Aký pohľad

19. 2. 2015

http://1.bp.blogspot.com/_vWx64dud5qc/TOKYimIzDzI/AAAAAAAAADQ/SNAj keď odpoveď dnešného človeka na otázku: “Ako sa máš?” je často dobre, po nej však nasleduje vyjadrenie nespokojnosti nad stavom veci, ktoré sa odohrávajú okolo nás. Zvyčajne lamentujeme nad tými, ktoré sa nás osobne netýkajú, ale neodpustíme si spomenúť aj tie, ktoré sa dotýkajú aj našej osoby. Dokonca sú súčasťou nášho života.

Dnešné evanjelium je priam návod ako sa postaviť zoči-voči každodenným väčším či menším životným krížom, ktoré nás postretnú. Kristus jasne predstavuje postoj učeníka. Hovorí: “Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme každý deň svoj kríž a nasleduje ma.” Nie je to len nutnosť pre to, aby som navonok prejavil, že som jeho učeníkom. Je to aj ozajstný spôsob smerovania k niečomu. Lamentujúci človek totiž postaví svoje kríže pred seba a preto nie je schopný pohliadnuť za nich. Kristov učeník nesúc tieto svoje kríže na pleciach má jasný rozhľad. Pred sebou má svojho učiteľa, ktorého nasleduje.

Takýto postoj môžme nazvať postoj nádeje. Nie je to postoj slepého optimizmu, ktorý nemusí vždy vidieť realitu aká je. Je to postoj nádeje, ktorý je podľa kresťanstva neustály pohľad dopredu - k večnému životu. Niektorí sa nazdávajú, že je to útekom pred realitou alebo život v ilúzii. Ak si trochu preštudujeme históriu ľudstva, zistíme, že kresťania, ktorí urobili najviac pre súčasný svet boli práve tí, ktorí mysleli na budúci svet. Kresťan, ktorý sa pozerá dopredu, dokáže veľa v tomto živote. A naopak, človek, ktorý stratí zo zorného poľa budúci svet, stratil i schopnosť účinne ovplyvniť prítomnosť. V plnom rozsahu platí stará dobrá múdrosť: Mierte k nebu a zem dostanete ako prémiu; mierte na zem a nedostanete ani jedno ani druhé. Viac o sa o nádeji dočítate na tomto linku.

 

Lk 9,22-25: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Syn človeka musí mnoho trpieť, starší, veľkňazi a zákonníci ho zavrhnú, zabijú ho, ale on tretieho dňa vstane z mŕtvych.“ A všetkým povedal: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme každý deň svoj kríž a nasleduje ma. Lebo kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa, zachráni si ho. Veď čo osoží človekovi, keby aj celý svet získal, a seba samého by stratil alebo poškodil?!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 23. 2. 2015 15:19)

Osobne otázkau Ako sa máš? - neznášam, osobne v podobe americkej verzie, keď je to čistá fráza, na ktorú keby som chcel odpovedať iné ako OK, tak by som ho dostal do šoku.

Odpoveď kresťana je už trochu lepšia: Vďaka Bohu , dobre, k čomu ešte často pridávam, z problémami, ktoré má každý. Už nedodávam, ale budem - ktoré si narobí každý,a potm z jich obviňuje Boha.

A ešte niečo, nemôžeme sa mať na Zemi len dobre, pretože načo by potom bolo Nebo, nehovoriac o tom, že keď sa máme dobre tak nerastieme, nezlepšujeme sa - spíme na vavrínoch - hnijeme.

Skoro by som povedal, že ak sa mám dobre, malo by ma to mierne postrašiť, či varovať.