Jdi na obsah Jdi na menu

Jednota

27. 2. 2015

http://www.papaboys.org/wp-content/uploads/2014/12/cristiani_medKaždý radikalizmus má svoje obete, či sa nám to páči alebo nie. Tí najstarší by mohli hovoriť o nacizme e fašizme, trošku mladší o komunizme a socializme. V rôznych článkoch na internete alebo novinách čítame o obetiach liberalizmu a myslím, že najnovšie budeme počúvať o obetiach, ktoré prináša so sebou sekularizmus. Napríklad v niektorých článkoch som už čítal, že jedným z dôvodov klesajúcej demografickej krivky v Európe je aj sekularizmus. Je pravdou, že veriaci na Slovensku by si mali zvykať na iné chápanie štátu, ako boli učení komunistickým zmýšľaním. Štát ten tretí, ktorý je realitou odlišnou od spoločnosti - pre niektorých to dokonca môže byť hračkou v rukách “elít” či moderne povedané “oligarchov”. Na druhej strane ten štát by mal akceptovať prítomnosť náboženstva, ktoré je prítomné v spoločnosti, ako plnohodnotné spoločenstvo, ktoré formuje ľudí a spoločnosť. Nie je to len školstvo, športové asociácie, tretí sektor ale aj náboženské a cirkevné organizácie a spoločenstvá. Radikalizmus nesprávneho prístupu štátu voči nim prinesie neblahé následky pre spoločnosť, v ktorej operuje ako ten tretí (nemýľme sa, že spoločnosť to je štát; štát je niečo iné, ten tretí; preto, aj keď štát mi hovorí manželstvo je toto alebo toto, ale Boh a sedliacky rozum mi hovoria niečo iné).

Pôstne obdobie nás pozýva prekonať vzdialenosť medzi tým, v čo veríme a tým, čo každodenne žijeme. Totiž v živote kresťana sa môže vytvoriť vákuum medzi každodenným životom a našou pravidelnou návštevou chrámu. V učení Krista sa nachádza práve toto pozvanie k jednote medzi životom a vierou. Pre neho nestačí zachovávanie zákonov, ktoré dala autorita. Kresťan má byť verný svojmu svedomiu a Božiemu slovu. Doslovne hovorí: „Ak vaša spravodlivosť nebude väčšia ako spravodlivosť zákonníkov a farizejov, nevojdete do nebeského kráľovstva.” Hneď predstavuje aj príklad, kde sa môže prejaviť náš minimalizmus - voči prikázaniu Nezabiješ.

V živote kresťana nestačí neporušiť základné princípy spravodlivosti a pravdy. Nestačí, že som nezabil alebo neukradol. Pán pozýva k tomu, aby sme mali široké srdce, dobroprajné a bezhraničné, ktoré vie lietať a plné nadšenia či obdivu. Princíp lásky nesmie nikdy skončiť, musí sa stať základom pre život v spravodlivosti a v pravde. Toto je ten pravý čas pre znovu-a-znovu učeniu sa tejto hlbokej a ťažkej výzvy ku stávaniu sa stále plnšími nasledovníkmi Krista. Je to škola opravdivého prebývania v Kristovej blízkosti. Toto putovanie nikdy neskončí, pretože niekdy nebudeme dokonalí v prežívaní lásky, ako nám to on sám predstavil.

 

Mt 5,20-26: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ak vaša spravodlivosť nebude väčšia ako spravodlivosť zákonníkov a farizejov, nevojdete do nebeského kráľovstva. Počuli ste, že otcom bolo povedané: ‚Nezabiješ!‘ Kto by teda zabil, pôjde pred súd. No ja vám hovorím: Pred súd pôjde každý, kto sa na svojho brata hnevá. Kto svojmu bratovi povie: ‚Hlupák,‘ pôjde pred veľradu. A kto mu povie: ‚Ty bohapustý blázon,‘ pôjde do pekelného ohňa. Keď teda prinášaš dar na oltár a tam si spomenieš, že tvoj brat má niečo proti tebe, nechaj svoj dar tam pred oltárom a choď sa najprv zmieriť so svojím bratom; až potom príď a obetuj svoj dar. Pokonaj sa včas so svojím protivníkom, kým si s ním na ceste, aby ťa protivník nevydal sudcovi a sudca strážnikovi a aby ťa neuvrhli do väzenia. Veru, hovorím ti: Nevyjdeš odtiaľ, kým nezaplatíš do ostatného haliera.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Duch Evanjelia

(Gábor, 27. 2. 2015 9:22)

Duch Evanjelia je schponý zjemniť náš život. Skrze nás i život spoločnosti. Duch sekularizmu rastie, lebo ja, či my, kresťania sa bojíme naplno riadiť podľa Ducha Evanjelia. Chyba nie je v spločnosti, ale vo mne.