Jdi na obsah Jdi na menu

Umenie presviedčať

25. 2. 2015

http://m2.paperblog.com/i/174/1743043/bianca-come-il-latte-rossaPôvodne rétorika znamenala umenie správne vytvoriť nejaký prejav. Postupne Grékmi a Rimanmi sa pretvára na disciplínu omnoho širšiu, ktorá zahŕňala aj literárne prejavy vo všetkých svojich druhoch a prejavoch. So vstupom do priestoru politiky, rétorika sa stáva obľúbenou matériou vo vzdelávaní, chápaná ako umenie presviedčať. Iste starozákonný prorok Jonáš túto matériu neštudoval, ale nejeden politik by mu mohol závidieť jeho schopnosť presvedčiť ľudí bohatého mesta Ninive k nepopulárnemu obratu v ich správaní. Priam ukážkovému “utiahnutiu si opaskov”.

Jonáš pozvaný Bohom, aby ohlásil zničenie hriešneho mesta, uteká pred touto úlohou smerom k moru. Prežijúc udalosti ako z Hollywoodskeho filmu predsa si ho Boh zasa doslovne uloví. Akceptuje nakoniec s nevôľou úlohu a vstupuje do mesta. Jeho ohlasovanie vzbudí nečakanú zmenu: všetci sa obrátia a konajú pokánie. Jonáš, šokovaný udalosťami a zároveň nahnevaný na Boha, ktorý nakoniec zmení plány a nezničí Ninive. Práve toto ohlasovanie Jonášom je nám dané Kristom ako pozvanie ku zmene.

Samotné Božie slovo, ktoré pravidelne počúvame v našich chrámoch, alebo ho čítavame doma či o ňom rozjímame, predstavuje neskutočné pozvanie k zmene. Predsa človek sa voči nemu môže postaviť s rôznymi podmienkami a pochybnosťami, ktoré mu zabránia s entuziazmom realizovať toto počuté Slovo. Hovorí sa, že: “nie je nič ťažšieho ako priviesť ku pravej viere človeka, ktorý je presvedčený, že verí”. Preto sa nebojme dnes s citom prijať pozvanie okolo kráčajúceho (možno aj nepríjemného) Jonáša, ktorý nás pozýva ku kajúcnosti.

 

Lk 11,29-32: Keď sa schádzali zástupy, začal Ježiš hovoriť: „Toto pokolenie je zlé pokolenie. Žiada znamenie, ale znamenie nedostane, iba ak znamenie Jonášovo. Lebo ako bol Jonáš znamením pre Ninivčanov, tak bude aj Syn človeka pre toto pokolenie. Kráľovná z juhu vystúpi na súde proti mužom tohto pokolenia a odsúdi ich; lebo ona z končín zeme prišla počúvať Šalamúnovu múdrosť a tu je niekto väčší ako Šalamún. Mužovia z Ninive vystúpia na súde proti tomuto pokoleniu a odsúdia ho; lebo oni sa kajali na Jonášovo kázanie a tu je predsa niekto väčší ako Jonáš.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář