Jdi na obsah Jdi na menu

Zmeniť

26. 2. 2015

http://fc09.deviantart.net/fs71/f/2013/150/f/7/friendship_can_chZvykneme vo svojom živote lamentovať na mnohé veci alebo skutočnosti. Niekedy je to manžel/manželka, niekedy sú to deti, inokedy politici či systém v ktorom žijeme, predstavení či šéfovia v zamestnaní. A tak túžime, aby sa tí druhí zmenili. Zmenili svoje postoje, svoje návyky, svoje správanie, svoje hodnoty, svoje neresti. Nepamätám si, ktorý múdry človek to povedal, ale posolstvo je veľmi jasné: “Ak chceš zmeniť toho druhého, zmeň svoj pohľad na neho.”

Postup, ako toto realizovať, je jednou z najkrajších ponúk Pôstneho obdobia - modlitba. Myslím, že každý z kresťanov už mal skúsenosť, ako modlitba - možno krátka ale hutná a autentická - premieňa vnímanie, ktorým chápeme realitu okolo nás. Často nám však chýba takéto prežívanie modlitby a ona sa stáva povrchnou a zameranou na to, čo sa mi páči a chýba hľadanie toho, čo je správne a dobré. Keď Kristus hovorí: “Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám!”, zameriava sa na niečo hlbšie, ako len každodenné potreby človeka. Tie dostávame bez toho, aby sme porosili - ako od rodičov dostávame to potrebné. Ale tu je pozvanie, aby sme prosili o čosi viac: “o dobré veci”. Aké sú to tie dobré veci?

Kresťan je ten, ktorý túži byť ako Kristus. V modlitbe Boží život sa stáva naším životom: “Už nežijem ja, ale žije vo mne Kristus”, hovorí sv. Pavol. Viete si predstaviť, akoby vyzeral priestor našej rodiny, zamestnania, školy, farnosti, spoločenstva, keby tam viditeľne a telesne bol aktívny Kristus?

 

Mt 7,7-12: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria. Alebo je medzi vami človek, čo by podal synovi kameň, keď ho prosí o chlieb? Alebo keby pýtal rybu, čo by mu dal hada? Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom; o čo skôr dá váš Otec, ktorý je na nebesiach, dobré veci tým, čo ho prosia. Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im. Lebo to je Zákon i Proroci.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář