Jdi na obsah Jdi na menu

Radosť i strach

2. 4. 2018

https://www.greenme.it/immagini/2018/vivere/mente-emozioni/le-emNa prednáškach zo sociálnej psychológii ma profesor navnadil k spoznávaniu vlastných emócii. Niečo, k čomu som nikdy nebol vedený - ešte aj v seminári celá formácia sa točila okolo poznania, uvažovania a meditácie. Emócie zostávali bokom v procese formácie. A pritom život človeka je plný emócií - i tých protichodných.

Podobne to predstavuje i dnešné evanjelium. Prináša správu o udalostiach po Ježišovom zmŕtvychvstaní - spôsoby prežívania a reakcie jednotlivých osôb. Strach spojený s veľkou radosťou či sklamaním, sú emócie prítomné v protagonistoch. Je zaujímavé, ako jedna správa môže vzbudiť rôzne i protichodné reakcie v človeku.

Často zabúdame aj my, že Veľká noc a jej posolstvo nie je jednoduchá správa o akýchsi udalostiach. Nie je to tiež, len naplnenie našich očakávaní, uspokojenie našich potrieb či túžob. Tá správa sa totiž rodí z tajomstva, ktoré nás prekvapuje a nedokážeme ho preto naplno pochopiť. Preto ten strach, bázeň i veľká radosť. Ale je to správa o udalosti, ktorej prijatím alebo odmietnutím, zmení náš život. Preto je dôležité, aký postoj k nej zaujmeme. Pýtajme sa preto, akú emóciu v nás táto správa vyvolala - keď sme bdeli s Kristom v Getsemanskej záhrade, stáli pod Ježišovým Krížom, hľadeli na Zmŕtvychvstalého...

 

Mt 28,8-15: Ženy rýchlo vyšli z hrobu a so strachom i s veľkou radosťou bežali to oznámiť jeho učeníkom. A hľa, Ježiš im išiel v ústrety a oslovil ich: „Pozdravujem vás!“ Ony pristúpili, objali mu nohy a klaňali sa mu. Tu im Ježiš povedal: „Nebojte sa! Choďte, oznámte mojim bratom, aby šli do Galiley; tam ma uvidia.“ Keď odišli, prišli do mesta niektorí zo stráže a oznámili veľkňazom všetko, čo sa stalo. Tí sa zišli so staršími, poradili sa a dali vojakom veľa peňazí so slovami: „Tak vravte: ‚V noci prišli jeho učeníci a kým sme my spali, oni ho ukradli.‘ A keby sa to dopočul vladár, my ho uchlácholíme a postaráme sa, aby sa vám nič nestalo.“ Oni vzali peniaze a urobili tak, ako ich poučili. A toto sa hovorí medzi Židmi až do dnešného dňa.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář