Jdi na obsah Jdi na menu

Zdravé nadšenie

20. 1. 2018

http://blog.sucessoclub.com.br/wp-content/uploads/2013/07/nao-de“Svet je na ruby”, povedala mi jedna pani pred pár týždňami. “To myslíte Vašu rodinu?”, spýtal som sa. “Nie, celkom dobre si žijeme. Ale keď čítam noviny, pozerám televíziu… To všetko, čo sa deje vo svete.” Už aj Tomáš Akvinský hovoril o aktualizácii a konkretizácii našej ľudskej podstaty (človek je racionálne a sociálne zviera) v konkrétnom dejinnom kontexte. Pre nás by bolo asi jednoduché všetko povypínať. Toto všetko nás formuje.
Preto, ak chceme pochopiť podstatu človeka a jeho konania, je potrebné vnímať jeho pozadie. Jeho dejiny, jeho životný priestor, jeho každodenné rozhodnutia. Teda pochopiť jeho batôžtek života.

Toto mi napadlo čítajúc dve krátke vety z Markovho evanjelia, ktoré predstavujú na jednej strane neskutočný záujem zástupu počúvať Ježišovo slovo a nechať sa ním obdarovať. Na druhej strane posúdenie Ježišovho stavu zo strany jeho príbuzných. Práve nimi je charakterizovaný ako ten, ktorý je pomätený pre svoj zápal v ohlasovaní Evanjelia. Možno poznajúc ho z jeho utiahnutého života v Nazarete, sa im môže zdať čudný tento jeho zápal pre ohlasovanie Božieho kráľovstva. Ide o prežívanie skúsenosti apoštolov pri pohľade na konanie Krista, keď ich napadajú slová z Pásma: “Strávi ma horlivosť za tvoj dom”.

Nadšenie a zápal sa môže zdať na prvý pohľad ako istá posadnutosť. My ľudia sa musíme neustále pýtať, či tento náš zápal pre nejakú vec a osobu má správny smer a aj správny obsah. Človek nesmie byť ako kôň s klapkami na očiach a nevidieť komplexnosť vecí. Nie sme Kristus, ktorý mal Božiu schopnosť vidieť do podstaty. Ale dar, ísť ďalej v analýze a pochopiť význam udalostí, máme. Využime ho.

 

Mk 3,20-21: Ježiš vošiel so svojimi učeníkmi do domu a znova sa zišiel toľký zástup, že si nemohli ani chleba zajesť. Keď sa to dopočuli jeho príbuzní, išli ho odviesť, lebo hovorili: „Pomiatol sa.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář