Jdi na obsah Jdi na menu

Pravá sloboda

17. 1. 2018

Po útoku na parížske vydavateľstvo Charlie Hebdo a tragédie, ktorá sa odohrala vo vnútri, a po vyjdení nového čísla som si položil otázku: je človeku žijúcemu v Západnom svete ešte niečo posvätné? Dokáže vo svojom okolí rozlíšiť posvätnosť od profánnosti? Posvätné, pre ktoré dokáže obetovať aj to najcennejšie?

Ježiš, v dnešnom úryvku z evanjelia, pokračuje v definovaní toho, čo hýbe človekom. Ako sme si to povedali včera, ani príkaz ani zákon neprivedie človeka ku angažovanosti či nadšeniu. Je to možné vnímať aj v rozprávaní. Farizejov, ktorí svoj život zasvätili plneniu zákona, nezaujíma človek s vyschnutou rukou. Ježiš však vie, že je to nadšenie a sloboda, ktoré privádzajú človeka ku angažovanosti. Farizeji sa boja nevšednej Ježišovej slobody, ktorá privádza človeka k láske. Nejedná sa o slobodu robiť si čo chcem, ale slobodu pre to, aby som miloval. Láska sa tak stáva konkrétnym vyjadrením a normou slobody. Sloboda, ktorá kladie lásku k blížnemu a dobro blížneho nad zákon, nad moje práva. Ježiš riskuje svoj život. Akceptuje konsekvencie svojho slobodného rozhodnutia zachrániť život človeka, dobro blížneho.

http://www.redstate.com/uploads/2014/10/ashley-bridges.jpg

Je toto možné aj dnes? Žiť opravdivú slobodu pre opravdivú lásku? Včera večer som si prečítal správu o 24-ročnej žene, ktorej v štvrtom mesiaci tehotenstva diagnostikovali rakovinu. Lekári odporúčali chemoterapiu, ktorá by ale zabila dieťa. Žena sa rozhodla pre dieťa. Po narodení zdravého dievčatka, metastázy už mala na viacerých miestach svojho tela. Redaktorovi CNN, ktorý sa jej opýtal, či neľutuje, že sa rozhodla takto, odpovedala: “To nebola pre mňa voľba. Ona je prvá. Nezabijem predsa zdravé dieťa, pretože ja som chorá.”
Toto je život podľa evanjelia.

 

Mk 3,1-6: Ježiš znova vošiel do synagógy. Tam bol človek s vyschnutou rukou. A oni naň striehli, či ho v sobotu uzdraví, aby ho mohli obžalovať. Tu povedal človekovi s vyschnutou rukou: „Staň si do prostriedku!“ A tamtých sa opýtal: „Slobodno v sobotu robiť dobre alebo zle, zachrániť život alebo zničiť?“ Ale oni mlčali. S hnevom si ich premeral a zarmútený nad zaslepenosťou ich srdca povedal človekovi: „Vystri ruku!“ On ju vystrel a ruka mu ozdravela. Farizeji vyšli von a hneď sa radili o ňom s herodiánmi, ako ho zahubiť.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář