Jdi na obsah Jdi na menu

Identita v Duchu

13. 4. 2015

image.jpgAsi nikto nepochybuje o tom, že žijeme v dobe, kedy si človek často buduje dve či tri identity. V minulosti to nebolo až také okaté ako v súčasnosti. Aj keď vždy existovali rozdieli medzi tým, ako sa správame v doma, v rodine a ako na verejnosti, v práci, v škole. Dnes napríklad na internete si vytvárame druhú prevrátenú identitu. Dokonca jestvujú virtuálne svety, kde už kolujú riadne peniaze. Vytvoríte si novú vysnívanú identitu a začnete si užívať. Môžete míňať ale aj zarábať riadne peniaze. Môžete tam robiť to, čo by ste v reáli nerobili. Kde síce jestvujú isté pravidlá, ale je možné ich aj meniť. Vyzerá to ako z filmu “Náhradníci”.

Nikodém, jeden z farizejov, prichádza v noci za Ježišom “na kus reči”. Tento rozhovor “medzi štyrmi očami” prináša pozvanie vytvoriť si novú identitu. Identitu pravého veriaceho, ktorý zanechá myslenie podľa tela a uvažuje v Duchu. Vstup do tohto nového spôsobu je znovu sa narodiť prijatím Ducha. Zanechať “telesné” uvažovanie, ktoré je príliš ťažké a rigidné, aby mohol objaviť novosť uvažovania podľa koncepcie Božieho kráľovstva.
Paradoxom je, že Ježiš toto vysvetlenie a zároveň ponuku dáva človeku, ktorý už v tom momente si buduje druhú identitu skrytú pred svetom. Teda identitu tajného učeníka, ktorý prichádza za noci, aby počúval učiteľa. Sám nechce stratiť pozíciu a reputáciu učiteľa Zákona a farizeja.

Koľko našich známych a dokonca aj my sami máme predstavu o "správnom" kresťanstve, občianstve či morálke. Navonok tak budujeme identitu podľa tohto obrazu o sebe ako o "správnom" kresťanovi, občanovi, človeku. Boh aj takýchto ľudí prijíma - teda nás "farizejov". Súčasne nám predostrie nový spôsob myslenia, ucelený, jednotný, ktorý zahŕňa celého človeka a v každom okamihu jeho života. Nerozlišuje kde a kedy sa nachádza. Toto je život podľa Ducha.

 

Jn 3,1-8: Medzi farizejmi bol človek menom Nikodém, popredný muž u Židov. On prišiel v noci k Ježišovi a povedal mu: „Rabbi, vieme, že si prišiel od Boha ako učiteľ, lebo nik nemôže robiť také znamenia, aké ty robíš, ak nie je s ním Boh.“ Ježiš mu odpovedal: „Veru, veru, hovorím ti: Ak sa niekto nenarodí zhora, nemôže uzrieť Božie kráľovstvo.“ Nikodém mu vravel: „Ako sa môže človek narodiť, keď je už starý? Azda môže druhý raz vojsť do lona svojej matky a narodiť sa?“ Ježiš odpovedal: „Veru, veru, hovorím ti: Ak sa niekto nenarodí z vody a z Ducha, nemôže vojsť do Božieho kráľovstva. Čo sa narodilo z tela, je telo, a čo sa narodilo z Ducha, je duch. Nečuduj sa, že som ti povedal: Musíte sa znova narodiť. Vietor veje, kam chce; počuješ jeho šum, ale nevieš, odkiaľ prichádza a kam ide. Tak je to s každým, kto sa narodil z Ducha.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 13. 4. 2015 13:13)

Aj jasom tým prešiel:
1. stupeň poznania - odsudzoval som farizejov
2. stupeň poznania - pochopil som, že som jedným z nich a odsúdil som aj
seba
3. stupeň poznania - pochopiť vlastné farizejstvo -ako normálnu negatívnu vlastnoť človeka, a snažiť sa o zníženie jeho "úrovne". Aj o tom je asi život kresťana.