Jdi na obsah Jdi na menu

Nenechať dýchať

18. 4. 2015

https://zirconet.files.wordpress.com/2010/11/hopeat4ji3jl4.jpgVyjadrenie “byť na rovnakej vlnovej dĺžke” pozýva človeka začať uvažovať alebo aspoň pochopiť uvažovanie človeka, s ktorým mám spolupracovať. Na prednáškach z Politickej ekonómie profesor vyjadril vedcami odpozorovaný jav: vytvorením priateľského prostredia v zamestnaní či rovnaké naladenie pracovného kolektívu znamená rast produktivity bez akýchkoľvek zvyšovania nákladov. Pochopenie a prijatie toho druhého je dôležité aj v medziľudských vzťahoch. Nesmie chýbať ani v duchovnej oblasti.

Na prvý pohľad sa zdá, že rozmnoženie chleba, o ktorom hovorilo včerajšie rozprávania Jánovho evanjelia neprinieslo očakávané závery. Zýstup to pochopil tak, že Boh dáva zadarmo. Prečo potom neurobiť z Ježiša kráľa, od ktorého dostanú všetko bez námahy a práce. Učeníci sklamaní, že Ježiš túto ponuku alebo hru na kráľa neprijal. A vracajú sa do Kafarnauma bez Ježiša - možno návrat ku tradičnej práci? A Ježiš, aby sa vyhol kraľovaniu, uťahuje sa na vrch celkom sám. Bez nejakého vysvetlenia a impulzu k prehodnoteniu správania zástupu i učeníkov.
Ani zástup a ani učeníci nepochopili, čo chcel povedať týmto zázrakom. Je pravdou, že možno ani my sme ho poriadne nepochopili. Skrze obraz chlapca, ktorý dáva svojich päť chlebov a dve ryby, sme si mohli priblížiť, že je to pozvanie k pripravenosti odovzdať sa Bohu ako úbohé nástroje, ktoré on môže v správnu chvíľu požiť pre veľké veci. Nie je na nás, aby sme túto chvíľu vyhľadávali. Ide skôr o našu pripravenosť - byť na rovnakej vlnovej dĺžke.

Vzdialenie sa od neho - ako to urobil zástup i učeníci - spôsobuje príchod noci, vetra a vĺn. Ale aj tie pomáhajú Kristovi, aby sa priblížil k nám a zjavil svoju pravú tvár. Teda, ak k človeku nemôže dôjsť “po dobrom”, prichádza skrze “nepríjemné” udalosti. Teda Boh sklamaný zo spôsobu myslenia človeka ho neustále vyhľadáva. Je pozorný voči tomu, čo sa odohráva v jeho živote a pripravený vstúpiť do jeho dejín. Aj cez životné búrky.

 

Jn 6,16-21: Keď sa zvečerilo, zišli Ježišovi učeníci k moru, nastúpili na loď a plavili sa na druhú stranu mora do Kafarnauma. Už sa zotmelo, a Ježiš k nim ešte neprišiel. Dul silný vietor a more bolo rozbúrené. Veslovali tak dvadsaťpäť až tridsať stadií, keď videli Ježiša kráčať po mori a blížiť sa k lodi, a zľakli sa. Ale on im povedal: „To som ja, nebojte sa!“ Chceli ho vziať na loď, ale loď bola už pri brehu, ku ktorému sa plavili.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 22. 4. 2015 6:39)

V zásade sú rast produktivity a efektívnosti firmy a dobré vzťahy spojené,ale:
1. na Slovensku nato ešte podnikatelia neprišli
2. z praxe sa ako sociológ dozvedám, že sa to ešte zhoršuje.