Jdi na obsah Jdi na menu

Život podľa identity

15. 4. 2015

radostzivota.jpgPresviedčanie sa stalo súčasťou života mnohých nielen v ekonomike zaangažovaných ľudí. Výzvy: “Presvedč ma!”, “Dokáž mi!” sa stali naplno súčasťou dennodenných rozhovorov … nachádza sa ešte aj v pozadí nevinnej detskej otázky: “A prečo by som mal tam ísť?” Na internete nájdete množstvo ponúk na workshopy a semináre, ktoré majú za cieľ vás naučiť presviedčaniu, ovplyvňovaniu dokonca aj manipulácie. Ponúknu vám za nemalý poplatok skúsenosti, rady a odporúčania na túto tematiku.

Niekdy sa v duchu človek pýta, ako je to možné, že ľudia neprijímajú pozvanie Ježiša ku zmene zmýšľania a k novému spôsobu života. Vidíme jeho skutky, činy. Dokonca ani najväčší skeptik či ateista nebudú oponovať, že život na Zemi by vyzeral (pozitívne) ináč, ak by všetci ľudia žili podľa Desatora a Prikázania lásky. Tento spôsob myslenia a života nezamotá človeka do mnohých chybných krokov, z ktorých je ťažko sa vymotať. Sám Kristus odôvodňuje toto ľudské odmietnutie: “Svetlo prišlo na svet, a ľudia milovali tmu viac ako svetlo, lebo ich skutky boli zlé.” Ale napriek tomuto ľudskému rozhodnutiu sa Boh nikdy neunaví, aby vstupoval do ľudských dejín. Boh predstavuje svoju trpezlivosť voči človeku, ktorý často váha prijať jeho posolstvo alebo dokonca odmieta. Táto jeho trpezlivosť sa v plnosti prejavila, keď sa rozhodol predstaviť sám seba a svoju bezhraničnú lásku: “Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život.” Zároveň pripomína: “Kto v neho verí, nie je súdený.”

Toto je viera v Boha. Nestačí povedať: “Nikomu som neubližoval - nikomu neubližujem. Na nikoho sa nehneval - nehnevám. Žil som - žijem si svoj obyčajný život.” Nová identita učeníka znovu narodeného z Ducha znamená vyjdenie na Svetlo života. Znamená uvedomiť si v dôvere v Božie milosrdenstvo slová márnotratného syna: “Otče, zhrešil som proti nebu i voči tebe” (Lk 16,21). Zamilovať si Svetlo života - Krista nie len slovami ale celým srdcom a mysľou.
Možno si kladiete otázku: Zbožné slová alebo konečne recept na šťastný život? Nechám na vás, aby ste zodpovedali.

 

Jn 3,16-21: Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život. Lebo Boh neposlal Syna na svet, aby svet odsúdil, ale aby sa skrze neho svet spasil. Kto v neho verí, nie je súdený. Ale kto neverí, už je odsúdený, pretože neuveril v meno Jednorodeného Božieho Syna. A súd je v tomto: Svetlo prišlo na svet, a ľudia milovali tmu viac ako svetlo, lebo ich skutky boli zlé. Veď každý, kto zle robí, nenávidí svetlo a nejde na svetlo, aby jeho skutky neboli odhalené. Ale kto koná pravdu, ide na svetlo, aby bolo vidieť, že svoje skutky koná v Bohu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář