Jdi na obsah Jdi na menu

Jasnosť

16. 4. 2015

http://www.riscossacristiana.it/newwebsite/wp-content/uploads/20Mnohé stretnutia, semináre či konferencie v dnešnej dobe zostanú pri rôznych nekonkrétnych záverov. Ponúknu niektoré teoretické predstavy a mnohé abstraktné projekty, ktoré sa nikdy nezrealizujú. Chýba im totiž konkrétnosť, zrealizovateľnosť. Teoretici čakajú, ýe sa nikto chytí ich vízie a dokončí to za nich.

Boh nezostáva v oblasti teórie ale pozýva k realizácii. Sám predstaví, čo očakáva od človeka. Záver rozhovoru medzi Nikodémom a Ježišom nielen, že prináša odhalenie Ježišovej identity: Identity Syna poslaného Otcom, ktorý prichádza z neba a zjavuje Slovo Otca. Ale zároveň prináša aj konkrétnosť do života viery učeníka: “Kto verí v Syna, má večný život, ale kto Synovi neverí, neuzrie život a spočinie na ňom Boží hnev.” Teda nie kto verí v akéhosi boha bude mať život večný. Kto verí v čosi hore, čosi za zmyslovým svetom. Ale kto verí v konkrétneho Boha - toho Otca, ktorého zjavuje Ježiš Kristus. Prijatie a poslušnosť voči slovu Ježiša Krista je skutočnosť, v ktorej už prežívame prisľúbený večný život. V tom spočíva konkrétne prežívanie: “byť kresťanom”.

Ako už mnohým kňazom, aj mne sa často prihodí v Taliansku jedna klasická situácia. Stál som spolu s ďalšími študentmi na chodbe univerzity a jeden z nich hovorí: “Ja som pokrstený katolík.” Tak som sa ho opýtal: “A chodíš do kostola? V nedeľu alebo aj cez týždeň?”, jeho odpoveď bola: “Padre, io sono cattolico non fanatico” (Otče ja som katolík a nie fanatik).
Sám Kristus nám teda pripomína, že mať večný život pochádza zo skutočnosti, že prijímam svedectvo - teda slovo Krista o Otcovi a uskutočňujem ho. Zajtrajším dňom (piatok) otvoríme 6. kapitolu Jánovho evanjelia, kde Kristus to vyjadrí ešte explicitnejšie: “Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň.” (Jn 6,54).

 

Jn 3,31-36: Kto prichádza zhora, je nad všetkých. Kto je zo zeme, patrí zemi a hovorí pozemsky. Kto prichádza z neba, je nad všetkých a svedčí o tom, čo videl a počul, ale nik neprijíma jeho svedectvo. Kto prijíma jeho svedectvo, potvrdzuje, že Boh je pravdivý. Lebo ten, koho poslal Boh, hovorí Božie slová, pretože on nedáva Ducha podľa miery. Otec miluje Syna a dal mu do rúk všetko. Kto verí v Syna, má večný život, ale kto Synovi neverí, neuzrie život a spočinie na ňom Boží hnev.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 23. 4. 2015 9:23)

Problém vidím skôr v inom. Výsledky teoretických konferencií bohatých a mocných nezaujímajú. Predstavitelia spoločenských vied sú psy, ktorí štekajú a karvána - spoločnsoť, ktorú vedú bohatí a a mocní ide ďalej (do záhuby).

Re: komentár

(Dominik, 24. 4. 2015 7:26)

Otázka znie: či určitá skupinka si nemôže vytvoriť svoju karavánu, ktorá má ten správny smer - nehovorím o utopických a nereálnych predstavách...