Jdi na obsah Jdi na menu

Zmysel života

30. 1. 2015

http://img153.imageshack.us/img153/5645/635a1bc7e436d43adb59966.Materialistický voluntarizmus Friedricha Nietzscheho redukuje ľudské fenomény na niečo neľudské. Ako veľký “pozorovateľ seba samého”, uvažuje iba nad svojím životom. Hľadá pravdy, hodnoty či impulzy pre zlepšovanie sa bez toho, aby pozeral za hranicu seba samého. A tak žiť pre neho znamená: Prebudiť v sebe niečo, čo chce zomrieť. Byť krutý či neľútostný voči všetkému tomu, čo sa vo vnútri človeka stáva slabé a staré. Takýto postoj potom rozšíriť aj navonok.

Kristus v dnešnom evanjeliu nám predstavuje presne opačný postoj (aspoň v dvoch skutočnostiach). Ponajprv: Božie kráľovstvo predstavuje ako semienko, ktoré Boh zasieva do srdca človeka - teda niečo, čo je človeku pridané, vložené z vonku. Po druhé: Je to síce niečo slabé, maličké, ale o čo sa treba starať a ochraňovať. Nesmieme to zabiť v sebe, či byť voči tomu krutí. Božie kráľovstvo v ňom potom rastie a prejavuje sa v každodennom živote. Prináša opravdivú radosť človeku i ľuďom okolo neho.

Božie kráľovstvo je zasievané do srdca človeka. Nie je niečo, čo je z človeka. Človek si ho nevymyslel. Je to pridaná hodnota, ktorá človeku pomáha naplno rozvinúť vlastný život a nasmerovať ho k Bohu a k láske k ľuďom. Dáva človeku zmysel, ktorý nespočíva v krutosti voči tomu, čo je biedne a slabé v ňom a ľuďoch okolo. Spočíva v službe a realizácii toho, čo je človeku najvlastnejšie: život pre niečo, život pre niekoho, život pre Niekoho.

 

Mk 4,26-34: Ježiš povedal zástupom: „S Božím kráľovstvom je to tak, ako keď človek hodí semeno do zeme; či spí alebo vstáva, v noci či vo dne, semeno klíči a rastie a on ani o tom nevie. Zem sama od seba prináša úrodu: najprv steblo, potom klas a napokon plné zrno v klase. A keď úroda dozreje, hneď priloží kosák, lebo nastala žatva.“ A pokračoval: „K čomu prirovnáme Božie kráľovstvo alebo akým podobenstvom ho znázorníme? Je ako horčičné zrnko. Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi, ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre, takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky.“ V mnohých takýchto podobenstvách im hlásal slovo podľa toho, ako boli schopní počúvať. Bez podobenstva im ani nehovoril. Ale svojim učeníkom v súkromí všetko vysvetlil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

K sociológii

(Matulay, 30. 1. 2015 9:07)

Super, ako sociológa ma zaujíma obsah pojmov (identifikácia) spoločnosť a Božie kráľovstvo - konkrétne je zvonku,a je v srdciach ľudí.