Jdi na obsah Jdi na menu

Materialista či čarodejník

12. 3. 2015

http://disegni.qumran2.net/archivio/6504.jpgSú veľavravné slová C.S. Lewisa pre dnešného človeka, ktoré napísal v úvode svojej famóznej knihy “Rady skúseného diabla”: “Vo vzťahu k diablom sa ľudia môžu dopúšťať dvoch závažných chýb. Prvou z nich by bolo neveriť v ich existenciu. Druhou chybou by bolo v nich veriť a súčasne mať o nich prílišný a nezdravý záujem. Diabli majú z oboch týchto dvoch chýb rovnakú radosť a vítajú medzi sebou nadšene materialistu i čarodejníka.” Aj keď uprostred knihy napíše v mene diabla, že predsa len tá prvá je pre nich menej zaujímavá, pretože prichádzajú “o všetko potešenie z priameho teroru” človeka a že z neho neurobia “čarodejníka”.

Aj dnešné evanjelium nás chce pozvať uvedomiť si prítomnosť a existenciu Diabla. Samotní učeníci po boku Krista môžu vidieť ako sa Zlý realizuje. Táto ich skúsenosť teda nevychádzala z nejakej fantázijnej predstavy. Zo skúsenosti, ako Boh skrze uzdravenie ponúka človeku možnosť vyjsť z priestoru temnoty a zamerať svoj pohľad na svetlo života. Ide o neustály duchovný boj, ktorý sa odohráva v každom človeku. Ide o približovanie sa ku svetlu. V tejto skúsenosti však tma-Zlo neustále reaguje, rebeluje, presviedča. Človek je tak postavený zoči-voči emotívnemu a intelektuálnemu zdôvodneniu pohodlného života vo Tme a namáhavému vychádzaniu do reality svetla. Nie je to niečo jednoduché a pohodlné. Vždy je tu moment pokušenia a často aj návratu ku stereotypu a šedivosti prítmia a tmy. Ale máme uistenie prítomnosti Krista, ktorý “s Božím prstom vyháňa zlých duchov” z človeka.

Napriek tomu, už aj spomenutá kniha nás chce pozvať uvedomeniu, že Nepriateľ existuje. Aj keď nie v spôsobe, ako nám ho predstavuje kino a film za posledných dvadsať rokov. Nie je žiadny sympaťák, ktorý nám chce ponúknuť nejakú deviantnú kultúru. A nie je ani drak s troma hlavami, ktorý nás chce upiecť v ohni. Na druhej strane nenechajme sa uniesť pokušením moderného zmýšľania - ktoré síce opustilo stredoveké nazeranie vidiac ho všade, i tam kde nebol - ktoré si zatvára oči a nechce vidieť jeho stálu prítomnosť. Diabol sa teší z materialistov i čarodejníkov.

 

Lk 11,14-23: Ježiš raz vyháňal zlého ducha, ktorý bol nemý. Keď zlý duch vyšiel, nemý prehovoril. Zástupy žasli; no niektorí z nich hovorili: „Mocou Belzebula, kniežaťa zlých duchov, vyháňa zlých duchov.“ Iní žiadali od neho znamenie z neba, aby ho pokúšali. Ale on poznal ich myšlienky a povedal im: „Každé kráľovstvo vnútorne rozdelené spustne a dom na dom sa zrúti. Ak je aj satan vnútorne rozdelený, akože obstojí jeho kráľovstvo? Vy hovoríte, že ja mocou Belzebula vyháňam zlých duchov. No ak ja vyháňam zlých duchov mocou Belzebula, čou mocou ich vyháňajú vaši synovia? Preto oni budú vašimi sudcami. Ale ak ja Božím prstom vyháňam zlých duchov, potom k vám prišlo Božie kráľovstvo. Keď silný ozbrojený človek stráži svoj dvor, jeho majetok je v bezpečí. Ale keď ho prepadne silnejší ako on, premôže ho, vezme mu zbrane na ktoré sa spoliehal, a korisť rozdelí. Kto nie je so mnou, je proti mne, a kto nezhromažďuje so mnou, rozhadzuje.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 12. 3. 2015 16:21)

V porovnaní so socializmom, keď vznikali materialisti a ateisti pôsobením ideológie, a argumentáciou vedeckýmu výsledkami,
v súčasnosti nás ťahá na stranu materializmu konzumný spôsob života, a to je živná pôda pre akúsi podivnú zmes ateizmu, primitívneho materializmu a viery v Boha, ktorej zárodky ako vieme sú v nás, ale ich rozvinutiu bráni naša honba za naplnením našich materiálnych potrieb, ale to je aspoň do ich určitej výšky nevyhnutnosť a povinnosť - osobitne smerom k našim deťom.
Sväté písmo ovšem ponúka radu: Každý má žiť náboženským životom v závislosti od svojho stavu, inak povedané modlíme sa aj prácou, aj v kostole a nad Sv. písmom by sem mali tráviť svoj čas, ale kázom, ani mníchom sa v tomto nevyrovnáme.