Jdi na obsah Jdi na menu

Byť vo vzťahu

28. 1. 2015

http://www.cyberteologia.it/wp/wp-content/uploads/2013/09/selfieSvätý Tomáš pri uvažovaní nad človekom ho spolu s Aristotelom zadefinoval ako “rozumné zviera spoločenské”. Teda človek nielen tvor racionálny, ktorý uvažovaním spoznáva konečný cieľ svojho života a spôsoby ako tento cieľ dosiahnuť, ale aj spoločenským. Žije vo vzťahu. Tento aspekt, však podľa Tomáša nie je niečo, čo si vo svojom živote človek zvolí, ako niečo pozitívne (ako to predstaví moderné myslenie). Je to charakteristika, ktorá patrí k ľudskej podstate. Som spoločenský, pretože som človek, a nie preto, aby som bol lepší.
Prvotný vzťah (konštitutívny) je s Bohom, ktorý človeka tvorí. Bez tohto vzťahu človek prestáva byť človekom. Pre Tomáša je to buď beštia alebo boh.

Tento vzťah s Bohom nám dnešné evanjelium približuje skrze podobenstvo. Boh je vo vzťahu s človekom, ako rozsievač, ktorý neustále rozsieva svoje Slovo. Človek ako slobodný tvor jeho Slovo môže a nemusí prijať. Aj to prijatie, Kristus charakterizuje rôznym spôsobom. Chce nám pripomenúť, že jedine skrze toto napojenie, tento vzťah s Bohom a prijatím jeho Slova dokážeme byť plodní. Dokážeme prinášať úrodu. Pretože tento vzťah voči Bohu sa rôznymi spôsobmi rozšíri aj na ľudí v okolí. Otvorenosť na Boha a Božie slovo sa prejaví v mojich vzťahoch voči blížnym.

Skúsme si v pokoji prečítať dnešné evanjelium a prijať aj Kristovo vysvetlenie. Dať si otázku nielen nad tým, ako sme vnímaví na Božie slovo. Ale aj nad tým, aká je pôda môjho srdca. Pripomeňme si, že keď Biblia hovorí o srdci človeka, nemyslí na pocity (zaľúbenosť, nenávisť...). Uvažuje v intenciách hĺbky ľudského vnútra, jeho podstaty - podľa Tomáša - racionality a spoločenskosti.

 

Mk 4,1-20: Ježiš začal opäť učiť pri mori. Okolo neho sa zhromaždil veľký zástup. Preto nastúpil na loď na mori a sadol si; a celý zástup bol na brehu. Učil ich veľa v podobenstvách a v svojom učení im hovoril: „Počúvajte! Rozsievač vyšiel rozsievať. Ako sial, jedno zrno padlo na kraj cesty; prileteli vtáky a pozobali ho. Druhé padlo na skalnatú pôdu, kde nemalo veľa zeme, a hneď vzišlo, lebo nebolo hlboko v zemi; ale keď vyšlo slnko, zahorelo, a pretože nemalo koreňa, uschlo. Iné zasa padlo do tŕnia, ale tŕnie vyrástlo, udusilo ho a ono neprinieslo úrodu. Iné zrná padli do dobrej zeme; vzišli, rástli a priniesli úrodu: jedno tridsaťnásobnú, druhé šesťdesiatnásobnú a iné stonásobnú.“ A povedal: „Kto má uši na počúvanie, nech počúva!“ Keď bol potom sám, tí, čo boli okolo neho s Dvanástimi, pýtali sa ho na podobenstvá. On im povedal: „Vám je dané tajomstvo Božieho kráľovstva, ale tým, čo sú vonku, podáva sa všetko v podobenstvách, aby hľadeli a hľadeli, ale nevideli, aby počúvali a počúvali, ale nechápali, aby sa azda neobrátili a aby sa im neodpustilo.“ Potom im povedal: „Nerozumiete tomuto podobenstvu? Ako potom pochopíte ostatné podobenstvá? Rozsievač seje slovo. Na kraji cesty, kde sa seje slovo, sú tí, čo ho počúvajú, ale hneď prichádza satan a oberá ich o slovo zasiate do nich. Do skalnatej pôdy zasiate je u tých, čo počúvajú slovo a hneď ho s radosťou prijímajú, ale nemajú v sebe koreňa, sú chvíľkoví. Keď potom nastane pre slovo súženie alebo prenasledovanie, hneď odpadnú. A iné, zasiate do tŕnia, je u tých, čo počúvajú slovo, ale potom sa vlúdia svetské starosti, klam bohatstva a všelijaké iné žiadostivosti, slovo udusia a ostane bez úžitku. A do dobrej zeme zasiate je u tých, čo počúvajú slovo a prijímajú ho a prinášajú úrodu: jedno tridsaťnásobnú, druhé šesťdesiatnásobnú a iné stonásobnú.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 28. 1. 2015 14:55)

V texte Nového zákona používa Ježiš viac krát spojenie slov: Čo si (prečo si)

(to a to) myslíte vo svojom srdci? Prečo, keď podľa vedy myslenie prebieha v

modzgu?