Jdi na obsah Jdi na menu

Svetlo

29. 1. 2015

http://www.evangelizzare.org/wp-content/uploads/2014/08/soloin-dReformačné myslenie a Osvietenstvo počnúc Erazmom Rotterdamským posunulo vzťah človeka s Bohom do roviny vnútorného prežívania. Už to nie je niečo viditeľné či manifestovateľné, ale je to osobná a intímna skúsenosť jednotlivca, ktorá je ťažko komunikovateľná pre svoju komplexnosť. Je to skúsenosť vzťahu len pre mňa. Takto aj v prostredí kresťanského prežívania rastie individualizmus.

V dnešnom evanjeliu počúvame prirovnanie života viery ku sviece. Lampa svieti, je vytvorená preto, aby prinášala svetlo. Iba blázon che ju ukryť pod mericu alebo pod posteľ. Je stvorená preto, aby rozžiarila izbu teda priestor života spoločenstva ľudí. Kristus svojim učeníkom kladie otázku: Je viera niečo v tvojom živote, za čo by si sa mal hanbiť pred druhými? Vytiahnuť ju spod postele iba v nedeľu a v prikázané sviatky? Alebo ešte lepšie na Vianoce a Veľkú noc?

Je faktom, že sa pred druhými hanbíme za vieru, že sme kresťania, pretože nevieme ju pred nimi obhájiť. Prežívame strach, aby sme sa nemuseli hanbiť pred moderným (ešte lepšie povedané postmoderným) myslením tejto doby. Aj pápež František nám pripomína v mnohých svojich príhovoroch, ak chceme ožiariť život svetlom z lampy viery, nemôžme sa stávať arogantným detektorom pravdy. Ale stať sa ľuďmi, ktorí vedia načúvať bez predsudkov. V našom priestore žije viac antiklerikálnych ľudí ako neveriacich. Ľudí, ktorí mali zlú skúsenosť s nami kresťanmi. Nechajme nech život viery ožiari náš život a život ľudí okolo nás.

 

Mk 4,21-25: Ježiš povedal zástupu: „Vari je lampa na to, aby ju postavili pod mericu alebo pod posteľ? A nie na to, aby ju postavili na svietnik? Lebo nič nie je skryté, čo by sa nemalo vyjaviť, ani utajené, čo by sa nemalo dostať na verejnosť. Kto má uši na počúvanie, nech počúva!“ Ďalej im povedal: „Dávajte pozor na to, čo počúvate! Akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám, ba ešte sa vám pridá. Lebo kto má, tomu sa pridá, a kto nemá, tomu sa vezme aj to, čo má.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 29. 1. 2015 9:28)

V tomto texte sú minimálne tri vynikajúce postrehy - myšlienky:
1. My kresťania sa hanbíme za našu vieru - a pritom nevieme, že súčasná kozmológia, či astrofyzika sú vo svojich najdôležitejších záveroch ničím iným než empiricky neovrenou, až neoveriteľnou vierou (odboren povedané hypotézami rovnakými ako je hypotéza o existencii Boha)
2. Z toho vyplýva, že našu vieru nevieme obhajovať, a z toho vyplýva, že Cirkev, alebo aspoň veriaci laici - ale vo svojom odbore odborníci by sa mali cielene podieľať na osvete pre veriacich - oosbitne študentov stredných a vysokých škôl.
3. A to by bola aj jedna z ciest boja proti individualizmu.