Jdi na obsah Jdi na menu

Čo hýbe mňa?

23. 1. 2018

vstup.jpgSvätý Augustín pri pohľade na spoločnosť ju pomenoval ako Božie mesto a Pozemské mesto. Nehovoril o dvoch oddelených skutočnostiach. Človek žije v tomto priestore oboch skutočností. Niekedy prežíva skutočnosť prvého a inokedy druhého, záleží, čím sa nechá pohnúť. Hovorí o dvoch láskach, ktoré človeka hýbu: Božia láska (Amor Dei) a Láska pre seba (Amor Sui). Ak je to Božia láska, smeruje k realizácii Božieho mesta. Na druhej strane, ak je to Láska pre seba, smeruje k realizácii toho Pozemského. Výsledkom je to, že svoj život obetuje pre tých druhých alebo chce tých druhých ovládať (dokonca obetovať) pre svoj prospech.

V tomto duchu môžme pochopiť tajomstvo učeníctva: “nechať sa zanietiť Božou láskou”. Pretože ona je tým hýbateľom, ktorá privedie človeka k nasledovaniu. K prijatiu určitej cesty. Súčasne ona je práve tá, ktorá človeka posilňuje k neustálom napredovaní a ešte väčšom oduševnení. Teda nie je to niečo počiatočné. Je to priestor, v ktorom ako človek a aj ako učeník neustále rastiem, pretože som milovaný. A to ma nenechá nehybného, statického. To ma pohýna k tomu, aby som smeroval k blížnemu. Plnenie Božej vôle, teda konanie dobra je “len” znakom prijatia pozvania byť učeníkom Krista.

Skúsme si zodpovedať na otázku: Čo hýbe mňa k činnosti? Je to Božia láska alebo láska pre sebe? Aký je výsledok: moja obetavosť pre druhých alebo obetovanie druhých pre moje ciele?

 

Mk 3,31-35: Prišla Ježišova matka a jeho bratia. Zostali vonku a dali si ho zavolať. Okolo neho sedel zástup. Povedali mu: „Vonku ťa hľadá tvoja matka, tvoji bratia a tvoje sestry.“ On im odvetil: „Kto je moja matka a moji bratia?“ Rozhliadol sa po tých, čo sedeli okolo neho, a povedal: „Hľa, moja matka a moji bratia. Lebo kto plní Božiu vôľu, je môj brat i moja sestra i matka.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář