Jdi na obsah Jdi na menu

Odísť alebo zostať

21. 4. 2018

https://www.filippo-ongaro.it/images/blog/il-segreto-che-rende-pSúčasťou ľudskej prirodzenosti je túžba po poznaní. Z toho pochádza i záujem o veci nepoznané a tajomné. Čím viac tajomnosti a konšpirácií sa nachádza v nejakom jave, tým viac vzbudzuje pozornosť človeka. Udalosť spoznaním sa stáva všedným a okukaným. Prestane zaujímať, dokonca mnohých začne pohoršovať - ako keď prídeme na spôsob, ako nás nejaký “kúzelník” dostal svojím trikom. Povieme, že “to je staré" alebo “to poznáme”. Niekto dokonca začne byť naštvaný, pretože ho v prvom momente dostal.

Na záver Ježišovho učenia o chlebe života, v ktorom zjavuje svoju identitu a vzťah s Otcom, niektorí zostávajú pohoršení. Odhalenie jeho tajomnej identity sa pre nich stáva neprekonateľnou prekážkou na ceste spásy. Úryvok končí Ježišovou otázkou, ktorá kresťanstvo sprevádza počas celej jeho histórie: "Aj vy chcete odísť?” Odpoveď na ňu zadefinuje spôsob prežívania životnej cesty. Peter, ako pravý vodca, vyjadrí postoj všetkých apoštolov: "Pane, a ku komu by sme išli?” Nie preto, žeby sa nenašlo podobných tajomných učiteľov, ale len jeden ponúka "slová večného života”.

Presvedčenie Dvanástich o tom, že Ježiš je "Boží Svätý” a prináša "slová večného života”, spočíva vo skutočnosti, že v Neho uverili a spoznali (aj keď plnosť dosiahnu až po jeho zmŕtvychvstaní a zoslaní Ducha Svätého). Zdá sa, že odchádzajú tí, ktorí síce spoznali, ale neuverili v neho. Tí, ktorí sa pohoršujú nad jeho slovom a pýtajú sa: "Kto to môže počúvať?” Slová života vychádzajúce z Božích úst sú tvrdé slová, pretože žiadajú učeníka, aby vstúpil spoločenstva s Bohom, a pritom si uvedomoval radikálnu Božiu odlišnosť. A to nie všetci vedia prijať.

 

Jn 6,60-69: Mnohí z Ježišových učeníkov povedali: „Tvrdá je to reč! Kto to môže počúvať?!“ Ježiš vedel sám od seba, že jeho učeníci na to šomrú, a opýtal sa ich: „Toto vás pohoršuje? A čo až uvidíte Syna človeka vystupovať ta, kde bol predtým? Duch oživuje, telo nič neosoží. Slová, ktoré som vám povedal, sú Duch a život. Ale niektorí z vás neveria.“ Lebo Ježiš od počiatku vedel, ktorí neveria a kto ho zradí. A povedal: „Preto som vám hovoril: Nik nemôže prísť ku mne, ak mu to nedá Otec.“ Vtedy ho mnohí z jeho učeníkov opustili a viac s ním nechodili. Ježiš povedal Dvanástim: „Aj vy chcete odísť?“ Odpovedal mu Šimon Peter: „Pane, a ku komu by sme išli? Ty máš slová večného života. A my sme uverili a spoznali, že ty si Boží Svätý.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář