Jdi na obsah Jdi na menu

Neberte nám princeznú

22. 4. 2015

http://m2.paperblog.com/i/229/2296495/langolo-dei-nani-e-dei-gigIste si budete pamätať rozprávku z detstva s názvom: “Neberte nám princeznú”. Nespomínam ju pre jej obsah ale skôr pre jej zaujímavý názov. Neberte nám to, načo sme si zvykli; to, čo sa nám páči; to, čo nám uľahčuje život; to, čo nám spríjemňuje život… A tak by sme mohli pokračovať. Vo svojom živote si totiž vytvárame, vedomky alebo nevedomky, isté mechanizmy, ktoré nám uľajčujú kráčanie životom, alebo zdôvodňujú či ospravedlňujú naše každodenné konanie a rozhodovanie. Nie je príjemné pre ten okamih, keď nám do toho niekto vstúpi a otvorí nám oči. Zrazú zbadáme, aké bolo banálne až hlúpe naše uvažovanie. Keď nám niekto zoberie našu princeznú.

Neviem či náhodou takýto pocit nemali ľudia zo zástupu počúvajúc Krista a jeho slová o živom chlebe. Veria v Boha, ktorého nikto ešte nevidel. Je ťažké si vytvoriť správnu predstavu o ňom. A zrazu je pred nimi niekto, kto im pootvára tajomstvo Boha, ktorý sa nezhoduje s ich ideálnymi predstavami. Nie je to len čisté svedectvo o Bohu, ale je to Boh sám, ktorý stojí a koná pred nimi. Oni môžu nie len počúvať jeho slová, ale vidieť aj skutky. A Boh má len jednu túžbu: priniesť človeku spásu. Vyviesť človeka z jeho slabosti a pominuteľnosti, a tým ho priviesť k uvedomeniu si pravej podstaty človeka. Je stvorený pre večnosť.

Položme si otázku: koľkokrát zabúdame na túto skutočnosť a plačeme nad odňatými princeznami, ktoré nehrajú žiadnu úlohu v perspektíve večnosti? Hľadiac na život z tejto perspektívy aj skutočnosti ako manželstvo, kňazstvo, rodina, zamestnanie nadobúdajú inú hodnotu a iný charakter. Svetský človek uvažujúci v perspektíve výhodnosti to asi nikdy nepochopí - asi aj preto referendum dopadlo tak, ako dopadlo. Nikdy neplač, keď ti berú tvoju princeznú. Otvárajú sa ti nové obzory.

 

Jn 6,35-40: Ježiš povedal zástupom: „Ja som chlieb života. Kto prichádza ku mne, nikdy nebude hladovať, a kto verí vo mňa, nikdy nebude žízniť. Ale už som vám povedal: Aj ste ma videli, a neveríte. Všetko, čo mi dáva Otec, príde ku mne. A toho, kto prichádza ku mne, neodoženiem, lebo som nezostúpil z neba, aby som plnil svoju vôľu, ale vôľu toho ktorý ma poslal. A vôľa toho, ktorý ma poslal, je, aby som nestratil nič z toho, čo mi dal, ale aby som všetko vzkriesil v posledný deň. Lebo vôľa môjho Otca je, aby každý, kto vidí Syna a verí v neho, mal večný život; a ja ho vzkriesim v posledný deň.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář