Jdi na obsah Jdi na menu

Cesta a šťastie

21. 4. 2015

http://image.nanopress.it/628X0/donna/tuttogratis/it/wp-content/Včerajšia posledná veta ako výzva do života pochádza z jedného filmu. Je to príbeh o atlétovi, ktorý sa chcel stať silou mocou olympijským víťazom. V istom okamihu stretne “nového” trénera, ktorý mu chce otvoriť oči a zarazí ho otázkou: “A čo bude potom, keď sa staneš víťazom?” Jeho odpoveď je: “Potom budem šťastný.” Mladík predsa príde k pozvaniu celkom inému: “Cesta nám prináša šťastie a nie jej cieľ”, ktorý by si mal uvedomiť každý človek a ešte viac kresťan.

Nesprávna interpretácia zázraku rozmnoženia chleba prinútila Ježiša “zdúchnuť”. Nie žeby sa nechcel stať kráľom - Boh neustále túži byť kráľom ľudského srdca. Ale skôr predstava kráľa, ktorý si vytvoril zástup “desí” Boha. Boh sa nenechá uzatvoriť do ľudských predstáv a ľudských interpretácií. Boh nechce byť bohom uzatvoreným v klietke vytvorenej človekom. Predsa preberá na seba úlohu trpezlivého Vysvetľovateľa. Nechce, aby dôvodom ľudského hľadania bol človekov žalúdok. Boh chce dať človeku omnoho viac ako je obyčajný chlieb. Ako to vyjadril včerajší úryvok: chce dať “pokrm, ktorý ostáva pre večný život”. Nie je to pokrm okamihu, ale pokrm večnosti. Ako pokračuje v tom dnešnom: “Boží chlieb je ten, ktorý zostúpil z neba a dáva svetu život.” Ježiš chce dať seba samého.
Je to naše hľadanie Krista. Nie je to viera založená na hľadaní zázrakov a nevšedností, ktoré koná Boh v živote človeka. Ale je to viera, ktorá nasycuje srdce - teda viera ako prítomnosť Boha v mojom živote. Je to Boh, ktorého nosíme v srdci.

Táto cesta napĺňa človeka úprimnou radosťou a šťastím. Nie je to jej koniec, ale samotný proces a kráčanie. Milujem horskú turistiku. Čím som starší, tým viac ma nadchýna samotné kráčanie ako jeho koniec (výstup na jeho vrchol). Takáto predstava o duchovnom živote sa potom premietne do každodennej oblasti a pozýva človeka konať a nie len reagovať. Vyjadrené slovami filozofa: “Bojovník koná, len hlupák reaguje.”

 

Jn 6,30-35: Zástup sa pýtal Ježiša: „Aké znamenie urobíš, aby sme videli a uverili ti? Čo urobíš? Naši otcovia na púšti jedli mannu, ako je napísané: ‚Dal im jesť chlieb z neba.‘“ Ježiš im odvetil: „Veru, veru, hovorím vám: Nie Mojžiš vám dal chlieb z neba, ale môj Otec vám dáva pravý chlieb z neba. Lebo Boží chlieb je ten, ktorý zostúpil z neba a dáva svetu život.“ Povedali mu: „Pane, vždy nám dávaj taký chlieb.“ Ježiš im povedal: „Ja som chlieb života. Kto prichádza ku mne, nikdy nebude hladovať, a kto verí vo mňa, nikdy nebude žízniť.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář