Jdi na obsah Jdi na menu

Čo je podstatné

20. 3. 2015

http://www.misilmeriblog.it/public/images/2013/06/620x215_home_0Dnešné evanjelium mi dalo určitú odpoveď na otázky, ktoré sa vynárali v mojej hlave pri čítaní novín o udalostiach vo svete. Zvlášť v problematike v oblasti morálky a etiky v politickom rozhodovaní.

Dnešné evanjelium totiž prináša správu o potrebe ľudí mať neustále určitú náboženskú pečiatku-certifikát, aby som pochopili, čo sa deje okolo nás. Obyvatelia Jeruzalema sú pobúrení tým, že Ježiš nie je ešte stále umlčaný. Jeruzalemčania hovorili: „Nie je to ten, čo ho chcú zabiť? Pozrite, hovorí verejne a nič mu nevravia. Vari sa už aj poprední muži presvedčili, že on je Mesiáš? Lenže o tomto vieme, odkiaľ je, ale keď príde Mesiáš, nik nebude vedieť, odkiaľ je.“ Zdá sa im čudný laxný postoj, ktorý zaujali tí, čo by mali vyriešiť problematiku Kristovej prítomnosti.

Dnes by sme mohli hovoriť o hlasoch ľudí, ktorí sa ozývajú pre akoby Pápežovú nevšímavosť voči dianiu v Európe: Európsky parlament prijme dokument, ktorý definuje potrat ako ľudské právo a Pápež je ticho; homosexuálne manželstvo (teda už nie len partnerstvo ako kontrakt, ale ako manželstvo) a Pápež ticho; Británia chce uzákoniť právo homosexuálov na manželstvo v kostoloch a Pápež ticho; precedens, ktorým sa definuje ľudské “právo na dieťa” a to hocijakým spôsobom (pre syna homosexuála ho splodí s ním matka)… Aj preto v talianskych novinách je možné nájsť titulky ako “Troppa grazia caro Papa” - Veľa milosti, milý Svätý Otec.” Je prirodzené, že od Cirkvi sa očakávajú jasné odpovede viery. Na druhej strane Kristus sa nepriamo pýta: Môže Cirkev zavrieť vanutie Ducha do klietky?

 

Jn 7,1-2.10.25-30: Ježiš chodil po Galilei; nechcel ísť do Judey, lebo Židia ho chceli zabiť. Boli však blízko židovské sviatky Stánkov. Ale keď jeho bratia odišli na sviatky, išiel aj on, no nie verejne, lež akoby potajomky. Tu niektorí Jeruzalemčania hovorili: „Nie je to ten, čo ho chcú zabiť? Pozrite, hovorí verejne a nič mu nevravia. Vari sa už aj poprední muži presvedčili, že on je Mesiáš? Lenže o tomto vieme, odkiaľ je, ale keď príde Mesiáš, nik nebude vedieť, odkiaľ je.“ A Ježiš učil v chráme a zvolal: „Aj ma poznáte, aj odkiaľ som, viete. A neprišiel som sám od seba, ale pravdivý je ten, ktorý ma poslal a vy ho nepoznáte. Ja ho poznám, lebo som od neho a on ma poslal.“ Preto ho chceli chytiť, ale nik nepoložil naň ruky, lebo ešte neprišla jeho hodina.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pápež jasne hovorí

(Gábor, 20. 3. 2015 18:59)

Pápež jasne hovorí. Chyba nie je vo vysielaní, ale v prijímačoch. Pána máme sa snažiť poznať, milovať a slúžiť Mu v ľudoch.

komentár

(Matulay, 20. 3. 2015 8:52)

Zdá sa, že vývoj pokročil tak ďaleko, že slová sú zbytočné, ale na druhej strane si myslím, že reagovať treba - dajme tomu len jemne, formálne, ale treba, možno že to vytrhne zopár duší Zlému.