Jdi na obsah Jdi na menu

Istota viery

15. 3. 2018

0b5dc9f5-c0ca-4bba-b76c-941bf3c58052.jpegJe prirodzené, že človek vo svojom živote hľadá istoty - nie len tie osobné ale i spoločenské. Prejavuje sa to definovaním základných ľudských práv či právnych predpisov na ochranu. V minulosti ľudia ich hľadali v rodinnom priestore alebo v náboženstve. Podobne je to aj v duchovnom živote.

Práve toto napadlo, keď som sa zamyslel nad dnešným evanjeliom. Ježiš si uvedomuje nedokonalosť svedectva človeka, preto hovorí Židom: "ja neprijímam svedectvo od človeka…” Zároveň dodáva: “Skúmate Písma, lebo si myslíte, že v nich máte večný život, a práve ony svedčia o mne.” Hovorí to ľuďom, ktorí od neho očakávajú potvrdenie jeho identity. Hľadajú istotu. Namiesto toho, aby prežívali skúsenosť s Bohom, ktorí stojí pred nimi. Vytvorili si obraz Boha - modlu, ktorému sa aj Boh musí prispôsobiť.

Hovoríme o modloslužbe, ktorá je nebezpečná. Zdá sa, že ani samotný Kristus do tohto obrazu nepasuje. V tomto prípade sa nejedná o to, že vytvárajú iného boha (bohov), ale prežívajú modloslužobne vzťah k jedinému a pravému Bohu. Prežívajú “vieru” spôsobom, ktorý je pohodlný a nimi kontrolovateľný. Namiesto toho, aby sme sa spoliehali na samotného Boha a jeho Slovo, hľadajú istotu vo vlastných predstavách. Ide o výzvu aj pre nás, že jedine Ježiš je naplnením vôle Otca. Toto je jediná istota vo viere.

 

Jn 5,31-47: Ježiš povedal Židom: „Ak vydávam svedectvo o sebe len ja sám, moje svedectvo nie je pravdivé. Ale je niekto iný, čo svedčí o mne, a ja viem, že svedectvo, ktoré vydáva o mne, je pravdivé. Vy ste poslali k Jánovi a on vydal svedectvo pravde. Lenže ja neprijímam svedectvo od človeka, ale toto hovorím preto, aby ste vy boli spasení. On bol lampa, ktorá horí a svieti, a vy ste sa chceli chvíľu veseliť v jeho svetle. Ja mám väčšie svedectvo, ako je Jánovo: skutky, ktoré mi dal vykonať Otec. Tieto skutky, ktoré konám, svedčia o mne, že ma poslal Otec. A sám Otec, ktorý ma poslal, vydal o mne svedectvo. Vy ste nikdy nepočuli jeho hlas, ani jeho tvár ste nevideli a jeho slovo neostáva vo vás, lebo neveríte tomu, ktorého on poslal. Skúmate Písma, lebo si myslíte, že v nich máte večný život, a práve ony svedčia o mne. Lenže vy nechcete prísť ku mne, aby ste mali život. Slávu od ľudí neprijímam. Ale vás poznám, že nemáte v sebe Božiu lásku. Ja som prišiel v mene môjho Otca, a neprijímate ma. Keby prišiel niekto iný v svojom vlastnom mene, toho by ste prijali. Ako môžete veriť vy, ktorí sa navzájom oslavujete, a nehľadáte slávu, ktorú dáva len Boh?! Nemyslite si, že ja budem na vás u Otca žalovať. Iný na vás žaluje: Mojžiš, do ktorého skladáte svoju nádej. Lenže keby ste verili Mojžišovi, verili by ste aj mne, lebo on o mne písal. Ale ak neveríte tomu, čo on napísal, ako uveríte mojim slovám?!“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář