Jdi na obsah Jdi na menu

Vstaň a choď

http://www.marketingcreation.com/wp-content/uploads/2017/02/MarkV pozornom vnímaní života západného človeka nájdeme mnoho paradoxov. Jeden som si uvedomil v poslednom čase. Sťažujeme sa mnoho a lamentujeme nad mnohým, ale keď nám niekto ponúkne možnosť zmeniť to, okamžite sa rodí vzbura a rozhorčenie. Reagujeme spôsobom, akoby nám niekto bral obľúbenú hračku. Veľmi radi by sme boli, ak by niekto zmenil, usporiadal, pretvoril našu spoločnosť, komunitu, rodinu, osobu, ale nás nechal v našom starom spôsobe života. Ale ono to tak nefunguje.

Toto poznanie nájdeme i v udalosti z Ježišovho života. Ježiš vystupuje do Jeruzalema a prechádza popri takzvanej Ovčej bráne, pri ktorej sa nachádza rybník. Medzi množstvom chorých a chromých, vidí muža, ktorý bol chorý tridsaťosem rokov. Mnoho času strávil čakaním na správnu chvíľu, aby sa ponoril do vody a ozdravel. Práve to mu tadiaľ prechádzajúci Ježiš ponúka: “Chceš ozdravieť?” Vnímajúc jeho túžbu, hovorí mu: „Vstaň, vezmi si lôžko a choď!“ i dodáva: "už nehreš, aby ťa nepostihlo niečo horšie".

Lôžko je to, čo sme boli pred tým. To, čo nás “nieslo” pred stretnutím s Kristom. To, čo máme teraz niesť my, aby sme nikdy nezabudli, čo Kristus pre nás urobil. V deň, keď to pomyslené lôžko odhodíme, vrátime sa k svojmu mylnému životu. Ten stav je horší ako pred tým. Pretým to bola choroba, ktorú sme si nevybrali. Pre túto sa rozhodujeme sami, a to chýbajúcou bdelosťou a nedostatočnou pozornosťou. Preto, prestaňme lamentovať nad životom a prijmime i dnešný deň Ježišovu výzvu: "Vezmi si lôžko a choď!" a využime tú prijatú milosť, aby sa dobro okolo nás vzmáhalo.

 

Jn 5,1-3.5-16: Boli židovské sviatky a Ježiš vystupoval do Jeruzalema. V Jeruzaleme pri Ovčej bráne je rybník, hebrejsky zvaný Betsata, a pri ňom päť stĺporadí. V nich ležalo množstvo chorých, slepých, chromých a ochrnutých. Bol tam aj istý človek, chorý už tridsaťosem rokov. Keď ho tam videl Ježiš ležať a zvedel, že je už dlho chorý, povedal mu: „Chceš ozdravieť?“ Chorý mu odpovedal: „Pane, nemám človeka, čo by ma spustil do rybníka, keď sa zvíri voda. A kým sa ta sám dostanem, iný ma predíde.“ Ježiš mu vravel: „Vstaň, vezmi si lôžko a choď!“ A ten človek hneď ozdravel, vzal si lôžko a chodil. No v ten deň bola sobota, preto Židia hovorili uzdravenému: „Je sobota, nesmieš nosiť lôžko!“ Ale on im odvetil: „Ten, čo ma uzdravil, mi povedal: ‚Vezmi si lôžko a choď!‘“ Pýtali sa ho: „A kto je ten človek, čo ti povedal: ‚Vezmi a choď?‘“ Ale uzdravený nevedel, kto je to, lebo Ježiš sa vzdialil spomedzi zástupu, čo sa zišiel na tom mieste. Neskôr ho Ježiš našiel v chráme a povedal mu: „Hľa, ozdravel si, už nehreš, aby ťa nepostihlo niečo horšie.“ A ten človek šiel povedať Židom, že ho to Ježiš uzdravil. A Židia Ježiša prenasledovali za to, že robil takéto veci v sobotu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář