Jdi na obsah Jdi na menu

Bludné ovce

3. 2. 2018

http://giacintobutindaro.org/wp-content/uploads/2014/07/uomo-sedČítajúc komentáre pod článkami publikované na internete, ktoré čo i len trochu spomenuli katolíkov, hneď tam nájdete prirovnanie katolík-ovca. Paradox je v tom, že sledujúc dianie okolo seba, počúvajúc príbehy ľudí, pomáhajúc rozuzliť mnohé tragické životy radšej budem katolík-ovca ako jedna bludná ovca alebo vlk.

Ježiš vyrastajúci v prostredí, kde množstvo ľudí sa živilo chovom oviec a kôz, poznal správanie týchto zvierat. Preto prirovnanie učeníkov k ovciam, ktorí sa slobodne rozhodli kráčať v tieni Krista za hodnotami Božieho kráľovstva. Tých, ktorí to odmietli nazýva vlkmi, ktorí prichádzajú, aby ničili - poriadok v ľuďoch. A potom je tu ďalšia skupina a to sú bludné ovce. Ktorým nikto nedal možnosť rozhodnúť sa, nevenoval pozornosť, neodpovedal na ich otázky alebo sami sa rozhodli blúdiť, skúšať, nevedieť a tváriť sa, že je všetko v poriadku.

Ale v dnešnom úryvku z evanjelia Kristus ponúka odpoveď na otázku: ako si zachovať toto smerovanie k múdrosti a pravde? Jeho odpoveď pre učeníkov je: “Poďte vy sami do ústrania na pusté miesto a trochu si odpočiňte.” V ústraní ticha, na pustom mieste hovorí Boh. Je to čas, kedy môžem spracovávať svoje myšlienky, prežité okamihy, stretnutia s ľuďmi, sklamania z druhých aj vlastné zlyhania. Vlk v samote zúri, pretože ho zabíja vnútorný hnev. Ovca bez pastiera blúdi bez smerovania, nedokáža sa zastaviť. Musí toho ešte veľa vyskúšať, preto sa jej zdá, ýe je to stratený čas. Ovca, ktorá má svojho pastiera, v pokoji si ľahne a bude načúvať píšťalke svojho pastiera.
Zastavme sa aj dnešný deň pri pastierových nohách. Vyskúšajme si to, čo s nami urobí 10 minútová tichá návšteva kostola, cintorína, kaplnky. Nebuďme blúdiaci po internete, medzi kanálmi (to slovíčko kanál sa mi páči) televízora, ničomu nesmerujúcej spoločnosti…

 

Mk 6,30-34: Apoštoli sa zišli k Ježišovi a porozprávali mu všetko, čo robili a učili. On im povedal: „Poďte vy sami do ústrania na pusté miesto a trochu si odpočiňte.“ Lebo stále prichádzalo a odchádzalo mnoho ľudí a nemali sa kedy ani najesť. Odišli teda loďou na pusté miesto do samoty. Ale videli ich odchádzať a mnohí sa dovtípili, kam. Pešo sa ta zbehli zo všetkých miest a predstihli ich. Keď vystúpil a videl veľký zástup, zľutoval sa nad nimi, lebo boli ako ovce bez pastiera. A začal ich učiť mnohým veciam.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář