Jdi na obsah Jdi na menu

Dobrý

image.jpgVzťah rodič-dieťa, učiteľ-žiak bol v minulosti vždy definovaný ako vzťah autority (znova si to nemýľme s dominanciou). Kultúrna antropológia v Západných krajinách vníma posun alebo tendenciu posúvať tento vzťah ku priateľstvu-kamarátstvu. To prináša mnohé kultúrne následky na smerovanie spoločnosti. Dobrý otec nikdy nemôže byť dobrým kamarátom. Jeho pravá úloha spočíva v objaveni obsahu pojmu dobrý a nie v trasformácii v kamaráta.

Cirkev pokračuje aj dnes v uvažovaní nad obrazom Krista ako Dobrého pastiera. Kristus nie je dobrý pastier v zmysle “dobrej duše” alebo osoby, ktorú deti milujú pre vrecko plné cukríkov. Je Dobrým pastierom, pretože dokonale pozná svoje povolanie pastiera duší. Je dobrý, pretože realizujúc sa v pravde vyjadruje navonok to, čím je plné jeho vnútro. V tomto je Ježiš naplno slobodný. Zároveň necháva absolútnu slobodu tým, ktorí ho nasledujú. Otvára im skutočný život v pravde ale necháva človeka rozhodnúť sa, či ho bude nasledovať. Súčasne nežiada nič recipročne - v duchu: "dostaneš ale podmienkou je, aby si …" Svoj postoj vyjadril na začiatku svojho účinkovania, keď Jánoví učeníci prichádzajú za ním s otázkou: Učiteľ –, kde bývaš?“ On im odpovedal: „Poďte a uvidíte!

Niekedy si uvedomujem limity našej ľudskosti. Totiž v ľudskom pastierovi (či je to rodič, učiteľ, vychovávateľ, animátor, kňaz, špirituál…) je vždy prítomný malý či veľký Napoleon. On si vyžaduje poslušnosť v duchu podmienok a limitov. Ak nesplníš, nemôžeš byť mojim učeníkom. Pochopenie tohto pojmu "Dobrý" nám umožní nie len pochopiť Krista v našom živote, ale aj spôsob realizácie nám zverených úloh. To, čo znamená "byť dobrý".

 

Jn 10,1-10: Ježiš povedal: „Veru, veru, hovorím vám: Kto nevchádza do ovčinca bránou, ale prelieza inokade, je zlodej a zbojník. Kto vchádza bránou je pastier oviec. Tomu vrátnik otvára a ovce počúvajú jeho hlas. On volá svoje ovce po mene a vyvádza ich. Keď ich všetky vyženie, kráča pred nimi a ovce idú za ním, lebo poznajú jeho hlas. Za cudzím nepôjdu, ba ujdú od neho, lebo cudzí hlas nepoznajú.“ Ježiš im to povedal takto obrazne, ale oni nepochopili, čo im to chcel povedať. Preto im Ježiš znova vravel: „Veru, veru, hovorím vám: Ja som brána k ovciam: Všetci, čo prišli predo mnou, sú zlodeji a zbojníci, ale ovce ich nepočúvali. Ja som brána. Kto vojde cezo mňa, bude spasený; bude vchádzať i vychádzať a nájde pastvu. Zlodej prichádza, len aby kradol, zabíjal a ničil. Ja som prišiel, aby mali život a aby ho mali hojnejšie.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář