Jdi na obsah Jdi na menu

Moment svitnutia

2. 5. 2015

http://farm8.staticflickr.com/7402/9105913899_2157448b06_c.jpgNeočakávané situácie a prekvapivé správy prinášajú do života nové impulzy a pochopenie mnohých paradoxov života. Prinášajú jasnosť do niečoho, čo sme si doteraz nevedeli vysvetliť. Na vysvetlenie čoho sme si pomáhali rôznymi mýtusmi, legendami či dohadmi. Bolo to vysvetlenie nedokonalé a jednoduché. Takémuto momentu hovoríme: “už mi svitlo, teraz to už chápem.” alebo “Toto vysvetľuje všetko!”

Učeníci postupne spoznávajú pravú identitu Krista. Iste, ponajprv ho nasledujú ako jednu z charizmatických osôb, ktorá dokáže mnohé neuveriteľné veci. Zároveň svojou vnútornou silou dokáže pritiahnuť k sebe aj tých najzaťatejších hriešnikov a pohanov. Postupne si uvedomia, že majú pred sebou proroka, mocného v slove ale aj v skutkoch, ktoré podopierajú jeho slová. Peter ide ešte ďalej a vyhlasuje o Ježišovi, že je Mesiáš, poslaný Bohom. Je to celkom nevydané svedectvo, pretože sa nezdá, že by Ježišovým cieľom bolo vyslobodenie Izraelského národu podľa Mojžišovho alebo Jozuovho modelu. Ale Ježiš žiada od učeníkov ešte jeden krok. Aby pochopili rovnakosť medzi ním a Otcom. A tak poznať Boha Otca znamená poznať Syna.

V rodinných vzťahov sa zvykne hovoriť, že “jablko nespadne ďaleko od stromu”, alebo že “aká matka taká Katka, aký otec taký syn”. Ale to hovoríme o podobnosti v duchu socializácie a inkulturácie osoby človeka. V prípade Boha hovoríme o absolútnej jednote v duchu Kristových slov: “ja som v Otcovi a Otec vo mne”. Dôsledok prijatia týchto slov je nádherný: “A urobím všetko, o čo budete prosiť v mojom mene, aby bol Otec oslávený v Synovi.” “Dokonca: “ten, kto verí vo mňa, bude konať skutky, aké ja konám, ba bude konať ešte väčšie”. Je to prežitie “momentu svitnutia” - toto vysvetľuje všetko.

 

Jn 14,7-14: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ak poznáte mňa, budete poznať aj môjho Otca. Už teraz ho poznáte a videli ste ho.“ Filip sa ozval: „Pane, ukáž nám Otca a to nám postačí.“ Ježiš mu vravel: „Filip, toľký čas som s vami a nepoznáš ma?! Kto vidí mňa, vidí Otca. Ako môžeš hovoriť: ‚Ukáž nám Otca?!‘ Neveríš, že ja som v Otcovi a Otec vo mne? Slová, ktoré vám hovorím, nehovorím sám zo seba, ale Otec, ktorý ostáva vo mne, koná svoje skutky. Verte mi, že ja som v Otcovi a Otec vo mne. Ak nie pre iné, aspoň pre tie skutky verte! Veru, veru, hovorím vám: Aj ten, kto verí vo mňa, bude konať skutky, aké ja konám, ba bude konať ešte väčšie, lebo ja idem k Otcovi. A urobím všetko, o čo budete prosiť v mojom mene, aby bol Otec oslávený v Synovi. Ak ma budete prosiť o niečo v mojom mene, ja to urobím.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář