Jdi na obsah Jdi na menu

Vzťah ako cesta

28. 4. 2018

http://www.pensallasalute.com/wp-content/uploads/2016/03/05-1-90Nie je jednoduché poznať druhého človeka, objaviť zákulisia jeho duše a myšlienok. Koľkokrát sme zistili, ako vzdialené sú naše dojmy od reality. Napr. keď, pri nejakej príležitosti, spontánne z našich úst vyjdú slová: "ja ťa normálne nespoznávam". Osoba človeka je a vždy zostáva tajomstvom.

Včerajšia Tomášová otázka dáva Ježišovi priestor, aby zjavil svoju úlohu v živote človeka a spoločenstva učeníkov: "Ja som cesta, pravda a život.” Nato ďalší učeník, Filip, kladie ďalšiu otázku alebo skôr výzvu: "Pane, ukáž nám Otca a stačí nám." Požiadavka, ktorá je vyjadrením týžby dobre pochopiť to, o čom Ježiš celý čas hovoril. Avšak zabúda na spôsob a na potrebný čas, ktorý je nevyhnutný k jej realizácii. V jej pozadí je poznanie a pochopenie bezpodmienečného vzťahu medzi Ježišom a Otcom. Aká je Ježišova odpoveď? "Verte mi, že ja som v Otcovi a Otec vo mne."

Skrze Krista - alebo skôr skrze vzťah voči nemu - môžeme vstúpiť do tajomstva Boha. Vzťah je priestor, v ktorom objavujeme seba i druhého. Vo vzťahu k Bohu Otcovi, objavujeme Božiu tvár ale i vlastnú tvár. Zisťujeme, že sme milovaní, a že sme schopní milovať. Aké sú dôsledky? Ježiš je v tomto jasný: "kto verí vo mňa, bude konať skutky, aké ja konám, ba bude konať ešte väčšie...". Viera v Kristovi dáva človeku nie len slobodu, ale i mimoriadnu silu - schopnosť milovať. Neoceniteľný dar pre tento svet. Spoznávame jedine prostredníctvom vzťahu, ktorý nikdy nekončí. Je ako dobrodružná cesta do neznáma.

 

Jn 14,7-14: Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ak poznáte mňa, budete poznať aj môjho Otca. Už teraz ho poznáte a videli ste ho.“ Filip sa ozval: „Pane, ukáž nám Otca a to nám postačí.“ Ježiš mu vravel: „Filip, toľký čas som s vami a nepoznáš ma?! Kto vidí mňa, vidí Otca. Ako môžeš hovoriť: ‚Ukáž nám Otca?!‘ Neveríš, že ja som v Otcovi a Otec vo mne? Slová, ktoré vám hovorím, nehovorím sám zo seba, ale Otec, ktorý ostáva vo mne, koná svoje skutky. Verte mi, že ja som v Otcovi a Otec vo mne. Ak nie pre iné, aspoň pre tie skutky verte! Veru, veru, hovorím vám: Aj ten, kto verí vo mňa, bude konať skutky, aké ja konám, ba bude konať ešte väčšie, lebo ja idem k Otcovi. A urobím všetko, o čo budete prosiť v mojom mene, aby bol Otec oslávený v Synovi. Ak ma budete prosiť o niečo v mojom mene, ja to urobím.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář