Jdi na obsah Jdi na menu

História

29. 4. 2015

http://www.tenutaroletto.it/it/erbaluce/il-passito-e-la-storiaAj keď v osobnom živote z času na čas pohliadneme do vlastnej minulosti - zvlášť pri životných jubileách a výnimočných udalostiach - predsa my Slováci málo hodnotíme dejinný rozmer národa. Odhliadnuc od vyťahovaní historických pikošiek novinami, zabúdame na dejinné etapy národa, ktoré ho formovali. Tým, čím sme v prítomnosti a čím budeme v budúcnosti vo veľkom závisí od toho, čo sme prežili v minulosti. Poznať vlastnú minulosť umožňuje človeku nájsť vlastnú životnú cestu a objaviť ako samotný život funguje.

Dnes nám Cirkev umožňuje pohliadnuť do minulosti. Do času, keď sv. Katarína zo Sieny a pred ňou ešte sv. František z Assisi svojou činnosťou sa snažili o očistu Talianskeho národa a Rímskej cirkvi. Môžme hovoriť o malej dievčine Kataríne vo veľkom svete mužov, ktorí bojujú medzi sebou o tróny. Ale jej hlas je silný: jej listy pápežovi do Avignonu sú stále aktuálne pre niekoho, kto chce poznať Božie veci. Jednoduchá a pokorná dievčina sa stáva silným hlasom pre tých, ktorí chcú poznať Boha a Jeho svet. Ju si Boh vyvolil pre jej maličkosť a pokoru, aby zahanbila svet silných.

Hľadiac na slovenskú politiku ale aj na život Cirkvi na Slovensku, mohli by sme sa veľa naučiť z vlastnej minulosti. Nielen vyhnúť sa chybám z dejín, ktoré sa neustále opakujú. Ale pochopiť, že spása neprichádza od tých, ktorí majú silnejší hlas alebo toho viac nasľubujú. Spása prichádza cez toho, ktorý dokáže načúvať. On nie je samotný spasiteľ, ale sa stáva nástrojom Spasiteľa. Nie je ten, ktorý bojuje proti niekomu - je ten, ktorý buduje. Ktorý z Bohom zasiateho pokladu srdca vyťahuje veci nové i staré.

 

Mt 11,25-30: V tom čase Ježiš povedal: „Zvelebujem ťa, Otče, Pán neba i zeme, že si tieto veci skryl pred múdrymi a rozumnými a zjavil si ich maličkým. Áno, Otče, tebe sa tak páčilo. Môj Otec mi odovzdal všetko. A nik nepozná Syna, iba Otec, ani Otca nepozná nik, iba Syn a ten, komu to Syn bude chcieť zjaviť. Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu. Moje jarmo je príjemné a moje bremeno ľahké.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentár

(Matulay, 30. 4. 2015 7:47)

Vždy sme boli malým národom obkľúčeným postatne silnejšími susedmi, čiže národom sluhov, naučených poslúchať a krčiť sa v kúte -a to z nás už po tisíročí nikto a nič nedostane.
Na druhej strane vďaka tomu sme prežili a stále sme tu. Boh nie len Bohom pánov, ale aj sluhov. A pokorných má radšej ako pyšných, tým ktorým sa krivdí radšej ako tých, ktorí krivdia iným.