Jdi na obsah Jdi na menu

Šok

30. 4. 2015

sok.jpgNie je príjemné pre človeka, ak mu nabúrajú jeho predstavy o živote - jeho mienku o udalostiach. Takýto moment sme iste zažili všetci. V tedy sa cítime ako nahí, ktorí v tej rýchlosti odhalenia a prežívaného šoku nevieme čo urobiť. Začneme sa červenať a túžime čo najskôr zdúchnuť z toho prostredia. Chce to čas a pomoc, aby sme si postavili nové základy, na ktorých potom môžeme pokračovať so stavbou svojho života.

Dnes nás evanjelium posúva späť k udalosti poslednej večere, kde Ježiš predstavuje tajomstvo svojej osoby. Svoje tvrdenie “Ja som”, v duchu Božieho mena predstaveného Mojžišovi pri horiacom kríku, nepodopiera nejakými znakmi a zázrakmi, ako to od neho žiadali starší z ľudu a zákonníci. Nevolá za svedkov osobnosti Starého zákona či prorocký hlas Jána Krstiteľa. Ale ako znamenie svojej identity ponúka pokornú službu vyjadrenú umytím nôh, ktoré akurát dokončil a Judášovú zradu, ktorá o chvíľu sa má stať realitou. Dve znamenia, ktoré sa na prvý pohľad zdajú negáciou Božej všemohúcnosti. Lepší pohľad odkrýva zatiaľ neslýchanú pravdu o Bohu. Boh je Ten, ktorý slúži človeku; ktorý sa ponižuje; ktorý sa odovzdáva; ktorý dáva svoj život v láske. Paradox je v tom, že On to robí od stvorenia sveta - len človek akosi vo svojom srdci nosil stále inú predstavu.

Teda Cirkev nechce, aby sme žili v mylnom obraze Krista bez jeho pravej tváre. Včera som naznačil, ako je dôležité pre národ poznať a pochopiť vlastnú históriu. Dnes si môžeme pripomenúť, ako je dôležité poznať a pochopiť osobnú históriu. Byť napr. ako sv. Pavol, ktorý zasiahnutý Kristovou prítomnosťou s bolesťou pohliadne na mylné vnímanie Boha vo svojej minulosti a uchopí to, ktoré je ponúknuté Kristom. To predchádzajúce poznanie mu slúži, aby sa stal ozajstným svedkom Krista.

 

Jn 13,16-20: Keď Ježiš umyl učeníkom nohy, povedal im: „Veru, veru, hovorím vám: Sluha nie je väčší ako jeho pán, ani posol nie je väčší ako ten, kto ho poslal. Keď to viete, ste blahoslavení, ak podľa toho aj konáte. Nehovorím o vás všetkých. Ja viem, koho som si vyvolil, ale má sa splniť Písmo: ‚Ten, ktorý je môj chlieb, zdvihol proti mne pätu.‘ Hovorím vám to už teraz, skôr, ako sa to stane, aby ste uverili, keď sa to stane, že Ja Som. Veru, veru, hovorím vám: Kto prijíma toho, koho ja pošlem, mňa prijíma. A kto prijíma mňa, prijíma toho, ktorý ma poslal.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář