Jdi na obsah Jdi na menu

Dôstojnosť človeka

26. 4. 2018

http://www.salvisjuribus.it/wp-content/uploads/2017/12/nonna-e-bViac ako inokedy sa dnešná spoločnosť zamýšľa nad dôstojnosťou človeka. A je to známka jej zrelosti. Charta práv človeka definovaná OSN, EÚ i ústavami štátov sú toho vyjadrením. Avšak zostanú len zbožným prianím, ak sa nestanú životom. Je to možné len vtedy, ak sa stanú spôsobom realizácie ľudských vzťahov. Keď si uvedomím hodnotu každého človeka, ktorý prejde cez moje ruky.

Dnešný úryvok nás privádza k podstate a konkrétnosti realizácii takýchto vzťahom. Takáto príležitosť sa naskytne potom ako "Ježiš umyl učeníkom nohy”. Týmto skutkom a následnými slovami, Ježiš vovádza svojich učeníkov do tajomstva svojho utrpenia a smrti. Takto sa stávajú súčasťou jeho diela. A v tomto vzťahu sa každé slovo a gesto sa stáva dôležité, pretože sú vyjadrením opravdivej lásky. Lásky, ktorá sa napĺňa poslušnosťou voči tomu, kto vysiela; a prijatím toho, kto je vyslaný.

Poslušnosť Krista voči Božej vôle ho privádza k momentu, kedy sa skláňa pred človekom a umýva mu nohy. Neskôr ho privádza k darovaniu vlastného života. To, čo nie je schopný urobiť samotný človek sám od seba, koná Boh. Tak zjavuje logiku Božej lásky, služby a daru. A učeník je povolaný prijať tento dar. A tento príklad ho privádza k imitácii. Učeník sám sa stáva poslaným a obrazom Krista na zemi. A tým i realizáciou Božieho plánu od stvorenia sveta: byť človek, stvorený na Boží obraz. V ňom sa skrýva samotná dôstojnosť človeka.

 

Jn 13,16-20: Keď Ježiš umyl učeníkom nohy, povedal im: „Veru, veru, hovorím vám: Sluha nie je väčší ako jeho pán, ani posol nie je väčší ako ten, kto ho poslal. Keď to viete, ste blahoslavení, ak podľa toho aj konáte. Nehovorím o vás všetkých. Ja viem, koho som si vyvolil, ale má sa splniť Písmo: ‚Ten, ktorý je môj chlieb, zdvihol proti mne pätu.‘ Hovorím vám to už teraz, skôr, ako sa to stane, aby ste uverili, keď sa to stane, že Ja Som. Veru, veru, hovorím vám: Kto prijíma toho, koho ja pošlem, mňa prijíma. A kto prijíma mňa, prijíma toho, ktorý ma poslal.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář